پایان نامه نساجی

دانلود پایان نامه اثر شوینده ها روی ثبات و استحکام کالای پنبه ای

دانلود پایان نامه اثر شوینده ها روی ثبات و استحکام کالای پنبه ای

 • موضوع پایان نامه : اثر شوینده ها روی ثبات و استحکام کالای پنبه ای
 • مربوط به رشته : مهندسی نساجی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۹۴ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه اثر شوینده ها روی ثبات و استحکام کالای پنبه ای :

پنبه طبیعی را می توان در محلول سود تا غلظت ۲ درصد و به مدت زیادی بدون اینکه تغییرات مهمی در خواص آن داده شود جوشاند. به شرط اینکه در عملیات جوشاندنی هوا از محیط عمل برطرف شده باشد تا از اکسیده شدن آن جلوگیری شود. در این شرایط تمام ناخالصی های کالای پنبه ای غیر از مواد رنگی طبیعی آن، تغییر حالت پیدا کرده و تبدیل به مواد قابل حل در آب می شود و در شستشوهای بعدی برطرف می گردند.

عمل سفیدگری در روی کالای پنبه ای بوسیله پراکسید باریم و پراکسید سدیم انجام می گرفت، ولی بعداً آب اکسیژنه به علت ارزانی قیمت و در دسترس بودن، جای پراکسید باریم و پراکسید سدیم را گرفت در مقایسه اقتصادی، هر چند که قیمت مواد شیمیائی که در سفیدگری با آب اکسیژنه بکار می رود گرانتر از سفیدگری با هیپوکلریت ها می باشد ولی به علت اینکه سفیدگری با آب اکسیژنه در نزدیک نقطه جوش محلول قلیائی انجام میشود لذا بعد از عمل سفیدگری میتوان کالا را مستقیماً تحت عملیات شستشو قرار داد و در نتیجه هزینه نهائی عملیات تکمیل را کاهش داد.

ابتدا تصور بر این بود که در اثر شستشوی کالای پنبه ای  با محلول قلیایی واکس های سطحی الیاف برطرف می شود و درنتیجه موجب افزایش جذب رطوبت کالا می گردد. ولی امروز معلوم شده است که واکس الیاف در داخل دیواره ثانویه آن قرار دارد و در اثر جوشیدن لیف در قلیایی دیواره اولیه شکسته شده و در نتیجه موجب افزایش جذب رطوبت در لیف می شود.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه اثر شوینده ها روی ثبات و استحکام کالای پنبه ای و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

بررسی چرم مصنوعی و تاثیر فرمولاسیون در خواص فیزیکی چرم مصنوعی

بررسی چرم مصنوعی و تاثیر فرمولاسیون در خواص فیزیکی چرم مصنوعی

 • موضوع پایان نامه : بررسی چرم مصنوعی و تاثیر فرمولاسیون در خواص فیزیکی چرم مصنوعی به انضمام تست کدر شدن، بخار گرفتگی (Fogging) روی منسوجات چرم
 • مربوط به رشته : مهندسی نساجی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۸۶ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه بررسی چرم مصنوعی و تاثیر فرمولاسیون در خواص فیزیکی چرم مصنوعی :

همانطور که می دانیم چرم مصنوعی برخلاف چرم‌ طبیعی که پس از دباغی کردن پوست گوسفند تهیه می گردند از مواد پلیمری که سنجش اعظم آن را پلی وینیل کلراید تشکیل می دهد تشکیل یافته‌ اند.

نحوه تولید چرم مصنوعی بدین شکل است که از کاغذی به نام کاغذ ماموت به عنوان زمینه‌ ای که محلول فوق را روی آن قرار دهند استفاده می شود، علت نامگذاری این کاغذ بدین منظور است که کلمه ماموت به معنای فیل و به علت چین و چروک های روی پوست فیل و تشابه آن با طرح‌ های کاغذ فوق می باشد. کاغذ ماموت پس از خریداری از زیر غلتک هایی عبور کرده تا کاملاً صاف شود (چین و چروک های فیلی روی کاغذ باقی است) سپس پس از عبور از چند غلتک و صاف شدن سطح کاغذ به زیر یک سینی که محلول رنگ و مواد پلیمری است هدایت می شود نحوه کار بدین شکل است که مواد مخلوطی پلیمری درون بشکه توسط دستگاه مکش (Suction) کشیده و روی این سینی روان می شود. سپس بوسیله یک تیغه در پشت این سینی مواد پلیمری به صورت یک لایه روی کاغذ ماموت پهن می گردد . پس از عبور از این مرحله یک لایه مواد پلیمری روی کاغذ روان شده که وارد یک دستگاه پخت هیتر (استنتر) می شود دمای این هیتر حدوداً ۱۷۰ درجه سانتیگراد است که توسط روغن داغ می شود این استنتر دارای ۸ شبکه و ۲ Zoon تنظیم می باشد.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه بررسی چرم مصنوعی و تاثیر فرمولاسیون در خواص فیزیکی چرم مصنوعی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پروژه بررسی اثر قلیا بر روی پنبه در محیط مایکروویو

دانلود پروژه بررسی اثر قلیا بر روی پنبه در محیط مایکروویو

 • موضوع پروژه : بررسی اثر قلیا بر روی پنبه در محیط مایکروویو
 • مربوط به رشته : نساجی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۵۹ صفحه

توضیحی مختصر از پروژه بررسی اثر قلیا بر روی پنبه در محیط مایکروویو :

امواج مایکروویو، جزء امواج الکترومغناطیس، در محدوده فرکانس MHZ 30000-300 و با طول موج‌ های کوتاه m1- cm1 می باشند. مایکروویو ، امروزها کاربرد بسیار فراوانی را در قسمت های مختلف علوم و صنایع مانند: علم طب، صنایع مخابرات، صنایع غذایی، هوا فضا و صنایع نساجی و… دارد.

این امواج بسته به کاربرد آنها در فرکانس های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال در صنایع نساجی بیشتر فرکانس MHZ 2450 کاربرد دارد و از این امواج جهت گرمایش سیستم به کار می رود. سیستم گرمایش مایکروویو از هیچ یک از سیستم‌ های انتقال حرارت پیروی نمی کند. در این نوع گرمایش، ملکول های جاذب امواج مایکروویو با همان فرکانس تشعشع به نوسان در آمده و با نوسان خود و در اثر اصطکاک با سایر ملکول‌ ها، باعث اتلاف انرژی جذب شده به صورت گرما می شود. از آنجایی که الیاف نساجی اکثراً جاذب مایکروویو نمی باشند همراهی مواد جاذب مایکروویو مانند آب با آنها در طی فرایند‌ها الزامی است، در این سیستم مواد جاذب مایکروویو به طور مستقیم و بدون واسطه گرم می شود. که خیلی از مشکلات ناشی از وجود واسطه را حل می کند و به عملیات سرعت می بخشد. با کاربرد این روش در فرایندهای نساجی به نتایج خوبی از نظر یکنواختی، کاهش زمان عملیات، کاهش میزان مواد مصرفی و در نتیجه، دور ریز کمتر در سپاب‌ های صنعتی، اقتصادی بدون روش نسبت به روش های معمول حرارت دهی و… دست یافته‌ اند.

اگر چه در این امر نیز مشکلاتی مانند حضور افراد متخصص و آگاه جهت طراحی دقیق و مناسب سیستم وجود دارد، اما کارآیی بالا و عدم آسیب رسانی به ماهیت الیاف جهت رفع مشکلات آنها، برتری دارد.

شما عزیزان برای دانلود پروژه بررسی اثر قلیا بر روی پنبه در محیط مایکروویو و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه الکترواسپینینگ (برق ریسی) رشته تکنولوژی نساجی

دانلود پایان نامه الکترواسپینینگ (رشته تکنولوژی نساجی)

 • عنوان پایان نامه : الکترواسپینینگ (برق ریسی)
 • مربوط به رشته : تکنولوژی نساجی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۸۹ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه الکترواسپینینگ (برق ریسی) :

الکترواسپینینگ (برق ر یسی) و به عبارتی استفاده از نیروی برق برای ریسندگی یکی از روش‌ های مهم و گسترده جهت تولید الیاف نانوساختار می باشد. در این روش یک محلول پلیمری داخل سرنگ ریخته می شود و در فاصله ۲۰ سانتی متری از آن، صفحه‌ ای فلزی قرار می گیرد؛ صفحه به زمین ثابت می گردد و سرنگ روی پمپ قرار گرفته و سوزن آن به منبع تغذیه با ولتاژ بالا وصل می شود، محلول با دبی پایین به سمت سر سرنگ رفته و هنگامی که، ولتاژ بین ۳۰-۵ کیلووات اعمال می شود، قطره به‌ صورت جت در آمده، در طول مسیر کشیده می شود و پس از تبخیر شدن حلال به صفحه فلزی برخورد می کند و سپس به صورت الیاف نانوساختار از صفحه فلزی جمع‌ آوری می شوند. الیاف نانو ساختار در تمامی علوم و زمینه ها کاربردهای فراوانی دارد مثلا الیاف نانوساختار در فیلتراسیون، نانوکاتالیست‌ ها و در مهندسی بافت به‌ عنوان داربست برای رشد سلول مورد استفاده قرار می گیرند . پس از تولید نانوالیاف به روش معمول الکترواسپینینگ ، پارامترهای مختلف فرایندی (ولتاژ، دبی محلول و . . .) ، محیطی (دما و رطوبت محیط) و محلول (رسانایی ویسکوزیته و. . .) را بر یکنواختی و قطر آنها بررسی می شود که هدف، ایجاد شرایطی برای تولید الیاف با یکنواختی زیاد و قطر کم بوده و در این راستا اثر کشش سطحی و رسانایی الکتریکی محلول بر یکنواختی و قطر الیاف به‌ طور دقیق مورد مطالعه قرار می گیرد.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه الکترواسپینینگ (برق ریسی) رشته تکنولوژی نساجی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه بررسی آلودگی صوتی در صنعت نساجی

دانلود پایان نامه بررسی آلودگی صوتی در صنعت نساجی

 • عنوان پایان نامه : بررسی آلودگی صوتی در صنعت نساجی
 • مربوط به رشته : مهندسی نساجی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۶۲ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه بررسی آلودگی صوتی در صنعت نساجی :

آلودگی صوتی در صنعت نساجی : بافت پارچه و مصرف پارچه های الوان و ظریف در ایران سابقه طولانی دارد. ایرانیان باستان و همچنین مادها، هخامنشیان و ساسانیان به پوشیدن لباس ها با پارچه های خوب و ظریف و زیبا اهمیت می دادند. در آن زمان بافت پارچه در منازل به صورت یک حرفه خود اشتغالی انجام شده است و با داشتن یک وسیله نخ ریسی ساده به بافت پارچه مشغول بوده اند. همگام با پیشرفت تکنولوژی در این صنعت و توجه کشورها به این صنعت خاص و همچنین سابقه دیرین ایرانیان در بافت پارچه، اولین قدم در راه صنعتی شدن و برپا شدن این صنعت در ایران با نصب یک ماشین ریسندگی در سال ۱۲۶۶ هجری شمسی در ایران و در تهران اغاز گردید که این عمل در سیر تحولات و پیشرفت این صنعت نقش بسزایی را ایفا نمود. با مرور زمان تعداد کارخانه های نساجی افزایش پیدا کرد و همگام با کشورهای صنعتی، تعدادی از کارخانه ها به صورت مدرنیزه در آمد ولی تعداد زیادی از کارخانه های نساجی،هنوز هم از دستگاه ها و ماشین آلات قدیمی استفاده می کنند. در محیط های صنعتی عوامل زیان آور متعددی وجود داردکه از آن جمله عوامل زیان آور فیزیکی است، یکی از این عوامل زیان آور فیزیکی صداست که این فاکتور از مختصات جامعه صنعتی است که در داخل یا خارج کارگاه ها مساله ایمنی و بهداشت مهمی را به وجود می آورد که باید مد نظر قرار گیرد تا به موقع بتوان از خطراتی که ممکن است ایجاد کند جلوگیری شود. در مورد صداهایی که در کارخانجات تولید می شود،مشکل اصلی ناراحتی و اعتراض کارگران نیست بلکه مشکل، اثرات سو آن بر اعصاب و روان، سیستم قلب و عروق وبه ویژه دستگاه شنوایی است.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه بررسی آلودگی صوتی در صنعت نساجی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه بررسی تکنولوژی نساجی

دانلود مقاله رشته مهندسی تکنولوژی نساجی پیرامون تکنولوژی نساجی

 • عنوان پایان نامه : بررسی تکنولوژی نساجی
 • مربوط به رشته : مهندسی تکنولوژی نساجی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۱۲۵ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه بررسی تکنولوژی نساجی :

پیشرفت تکنولوژی نساجی در چند سال گذشته به اندازه ای چشمگیر و تغییرات تکنیکی آن به قدری متنوع بوده است که می توان به جرات ان را به عنوان دومین تحول بزرگ صنعتی در زمینه تکنولوژی و ماشین سازی به حساب آورد. اگر اولین تحول بزرگ صنعت و نساجی را در قرن نوزدهم به کار افتادن چرخ های این صنعت توسط نیروی مکانیکی بدانیم، به طور قطع دوم تحول بزرگ صنعت نساجی در اواسط قرن بیستم و با ارائه روش های جدید رسیدنگی مانند تولید الیاف فیلامنت ریسندگی اوین اند، و در بافندگی ماشین های بافندگی بی ماکرو و ماشین های بافندگی چند فازی انجام گرفته است.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه بررسی تکنولوژی نساجی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.