پایان نامه فیزیک

دزیمتری پرتوهای ناشی از بمب هسته ای توسط ترمولومینسانس

 • موضوع پایان نامه : دزیمتری پرتوهای ناشی از بمب هسته ای توسط ترمولومینسانس TLD
 • مربوط به رشته : فیزیک
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۱۲۸ صفحه

دزیمتری پرتوهای ناشی از بمب هسته ای توسط ترمولومینسانس TLD

برای اینکه سیگنال نوردهی گرمایی پایدار باشد، در نتیجه قابل استفاده بعنوان خاصیت دزیمتری،  باید چندین برابر دوره پرتودهی و زمان بین پرتودهی و خواندن TLD باشد. در نتیجه ارزیابی آن ها برای قله های ویژه دزیمتری قسمت مهم شناسایی ماده TLD هستند.

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه در مورد ابررسانایی

دانلود پایان نامه در مورد ابررسانایی

 • موضوع پایان نامه : ابررسانایی
 • مربوط به رشته : فیزیک
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۹۱ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه در مورد ابررسانایی :

ابررسانایی چیست؟

ابررسانایی برای نخستین بار در سال ۱۹۱۱ توسط یک فیزیکدان هلندی به نام هیک کامرلینگ انس کشف گردید. انس روی اثر دماهای خیلی پایین بر خواص فلزات مطالعه می‌ کرد. او در حین آزمایش هایش متوجه شد که اگر جیوه تا دمای k4 سر شود، مقاومتش را در مقابل عبور الکتریسیته از دست می‌ دهد (k معرف درجه کلوین است، که در آن صفر کلوین تقریبا برابر ۴۶۰- درجه فارنهایت و یا ۲۷۳- درجه سانتی گراد است.)

به منظور فهم کامل این کشف و پی بردن به اهمیت آن نیاز به این است که در مورد الکتریسیته و جریان الکتریکی اطلاعاتی از قبل داشته باشیم. به شکل خیلی ساده، الکتریسیته حرکت الکترون هاست که جریان الکتریکی نامیده می‌ شود.دلیل ایجاد چنین جریانی را در فصل بعد مطالعه خواهیم کرد، اما در حال حاضر فرض می‌ کنیم که جریانی از الکترون ها وجود داشته باشد. معمولا ماده ای را که در آن الکترون ها می‌ توانند جریان پیدا کنند رسانا می‌ نامند. برای مثال اغلب وسایل الکتریکی دارای سیمی متصل به یک دو شاخه هستند. معمولا این سیم که رساناست از ماده ای فلزی مانند مس ساخته شده است. زمانی که دو شاخه داخل پریز قرار می‌ گیرد جریان الکتریکی در داخل سیم برقرار می‌ شود. پریزها توسط سیم های دیگر به جعبه فیوز متصلند و جعبه فیوز نیز توسط سیم های رسانا به خطوط قدرت که برق ساختمان را تامین می‌ کنند وصل می‌ شود.

بنابراین یک رسانا ماده است که می‌ تواند جریان الکتریکی را به خوبی از خود عبور دهد. مس رسانای بسیار خوبی است که معمولا سیم ها و کابل های انتقال را از آن می‌ سازند. آلومینیوم، نقره و طلا هم رساناهای خوبی هستند. موادی از قبیل شیشه، جیر و چوب که جریان الکتریکی را هدایت نمی کنند، نارسانا یا عایق نامیده می‌ شوند. مواد دیگری که جریان الکتریکی را تا اندازه ای هدایت می‌ کنند (نه به خوبی رساناهایی مثل مس) نیم رسانا نام دارند. به هر حال، باید توجه داشت که حتی بهترین رساناها (مانند مس) رساناهای کاملی نیستند زیرا، به علت داشتن مقاومت الکتریکی، درصدی از انرژی الکتریکی عبوری از خود را هدر می‌ دهند. مقاومت مانعی در سر راه جریان الکترییسیته است و عایق ها به علت داشتن مقاومت بالا جریان الکتریکی را به خوبی از خود عبور نمی دهند. اگر چه مقاومت الکتریکی نیم رسانا ها تا حدی زیاد است اما آن قدر زیاد نیست که مانع عبور جریان الکتریسیته شود. مقاومت رساناها در مقابل عبور جریان کم است. علت وجود مقاومت در مواد مربوط به خواص اتمی آنها می‌ شود و این اساس ظاهر شدن پدیده ابررسانایی است.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه در مورد ابررسانایی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه ارتباط بین طیف خروجی و کاواک در لیزر نیمه هادی

دانلود پایان نامه ارتباط بین طیف خروجی و کاواک در لیزر نیمه هادی

 • موضوع پایان نامه : ارتباط بین طیف خروجی و کاواک در لیزر نیمه هادی
 • مربوط به رشته : فیزیک
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۱۶۴ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه ارتباط بین طیف خروجی و کاواک در لیزر نیمه هادی :

لیزر نیمه هادی شبیه سایر لیزر ها (لیزر حالت جامد، یاقوت و …) هستند و در آنها تابش گسیلی دارای همدوسی زمانی و مکانی بوده و پرتو لیزری آنها بسیار تک رنگ (پهنای باند کوچک) و از راستایی زیادی، برخوردار هستند اما لیزر نیمه هادی در بعضی جنبه ها با سایر لیزر ها تفاوت هایی دارند از جمله:

 1. در لیزر های رایج گذار های کوانتومی بین ترازهای انرژی مجزا صورت می ‎گیرد در حالی که در لیزر نیمه هادی گذار ها به خواص نوری مواد بستگی دارند.
 2. لیزر های نیمه هادی بسیار کوچک هستند بعلاوه از آنجا که ناحیه فعال آنها خیلی نازک است (ضخامت حدود یک میکرون یا کمتر) در نتیجه واگرایی خروجی به طور قابل ملاحظه، از لیزر های معمول بزرگتر است که این از مشکلات این لیزر محسوب می ‎شود.
 3. مشخصات بینایی لیزر نیمه هادی شدیداً به خواص محیط پیوند (نظیر گاف نوار، و تغییرات ضریب شکست) بستگی دارد.
 4. در لیزر های پیوندی p-n عمل لیزری به سادگی در اثر عبور جریان مستقیم از دیود صورت می ‎گیرد و روی هم رفته سیستم کارایی زیادی دارد و مدولاسیون مدها به علت طول عمر کوتاه فوتون در محدوده فرکانس زیاد امکان پذیر می ‎باشد که این مدولاسیون توسط جریان تزریقی انجام می ‎شود.

یکی از ویژگی های ممتاز لیزر نیمه هادی ، که باعث کاربرد آن در مخابرات شده است قابلیت کوپل شدن با سایر ابزارهای اپتیکی از جمله فیبر های نوری است و دلیل آن کوچکی ابعاد و ساختارش می ‎باشد نور تولید شده در لیزر نیمه هادی زمانی قابل استفاده در صنایع مخابرات است که بتوان آنرا در تار های شیشه ای باریک (فیبرهای نوری به قطر حدوداً چند میکرون) انتقال داد.

بطور کلی هدف این است که شخص بتواند با بررسی طیف خروجی، اطلاعاتی راجع به ساختار لیزر، میزان ناخالصی های بکار رفته، در ترکیبات نیمه هادی جریان آستانه و … بدست آورد تا با این طریق بتوان برای هر زمینه کاری لیزر و طول موج خاص را بکار برد.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه ارتباط بین طیف خروجی و کاواک در لیزر نیمه هادی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه انرژی هسته ای و کاربرد های صلح آمیز آن

دانلود پایان نامه انرژی هسته ای و کاربرد های صلح آمیز آن

 • عنوان پایان نامه : انرژی هسته ای و کاربرد های صلح آمیز آن
 • مربوط به رشته : فیزیک
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۱۱۴ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه انرژی هسته ای و کاربرد های صلح آمیز آن :

ریشه طرح مسئله انرژی هسته ای را تنها به دلیل اهمیت آن در کشور اسلامی ما ایران ، نباید جستجو کرد بلکه لزوم تحقیق پیرامون این موضوع و شناخت صحیح و کامل آن ، جهانی است دنیا به این نکته توجه دارد که اهتمام به پژوهش های علمی و کاربردی سبب خودکفائی و استقلال می گردد . کشور اسلامی ما پس از سال ها تحمل رنج اسارات فرهنگی ، امروز طعم شیرین استقلال و آزادی را احساس نموده و در راه نیل به اهداف عالی و کسب افتخارات ملی خود مصمم است تا جایگاه علمی و ملی خود را دوباره بازیابد . انرژی هسته ای و تلاش جهت شناسائی کاربردهای صحیح و اصولی آن از مهمترین و ضروری ترین مسئله ای است که می تواند پشتوانه امنیت ، پیشرفت و راه گشای بسیاری از مشکلات در زمینه پزشکی – نظامی – کشاورزی و … باشد .

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه انرژی هسته ای و کاربرد های صلح آمیز آن و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.