پایان نامه حقوق و جزا

قطعیت آراء در نظام کیفری ایران با اختیارات رئیس قوه قضائیه

 • موضوع پایان نامه : بررسی قطعیت آراء در نظام کیفری ایران با توجه به اختیارات رئیس قوه قضائیه
 • مربوط به رشته : حقوق و جزا و جرم شناسی
 • مربوط به مقطع : کارشناسی ارشد
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۲۰۹ صفحه

قطعیت آراء در نظام کیفری ایران با اختیارات رئیس قوه قضائیه

اصل قطعیت آراء کیفری به عنوان یک قاعده مهم و تأثیر گزار که آثار مهمی را تضمین حقوق قضاوت شوندگان و اعتبار دستگاه قضایی در بردارد از لحاظ ماهوی و مفهوم مباحث خاص خود را دارد که در این گفتار سعی می گردد در حد توان دیدگاه عرفی و قانونی مسئله توضیح داده شود یعنی به این مسئله خواهیم پرداخت که رویکرد رویه قضایی و دکترین حقوقی راجع به آن چیست و در ادامه در راستای رفع ابهام بیشتر و تنویر افکار آن را با اصول و قواعد همسو و شبیه به هم که در نظام کیفری مطرح است مقایسه می کنیم.

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه بررسی حقوق اسرای جنگی در اسناد بین المللی

 • موضوع پایان نامه : بررسی حقوق اسرای جنگی در اسناد بین المللی
 • مربوط به رشته : حقوق جزا و جرم شناسی
 • مربوط به مقطع : کارشناسی ارشد
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۱۶۷ صفحه

بررسی حقوق اسرای جنگی در اسناد

نحوه رفتار با اسرای جنگی یکی از مسایل مهم و پیچیده ای است که حقوق جنگ به طور متعارف با آن سروکار داشته و جزیی لاینفک از آن محسوب می شود.

هرچند قضیه رفتار با اسرای جنگی از لحاظ تاریخی و ادوار گوناگون به طور مختصر شرح داده شد به عنوان مثال در سال ۱۶۴۸ که طبق قرارداد و ستنفالی ۲ به جنگ خونینی پایان داده شد و در آن مقرر گردید اسرای جنگی در اختیار اسارت دولت بازداشت کننده باشند و نه در اختیار اشخاصی که آن ها را اسیر کرده اند.

لذا قاعده عرفی مبادله اسرای جنگی و نحوه رفتار با آن ها به عهده دولت اسیرکننده گذارده شد و پس از پایان جنگ به صورت یک رویه ثابت در آمده، هرچند این معاهده در قالب جمعی و یا در سطح بین‌ المللی نبود. اما می‌ توان گفت قضیه رفتار با اسرای جنگی از لحاظ حقوقی و بطور رسمی ابتدا در کنفرانس بروکسل در سال ۱۸۷۴ م  از سوی کشورهای شرکت کننده در کنفرانس مزبور مورد بررسی قرار گرفت .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه وکیل مدافع متهم در تحقیقات مقدماتی

 • موضوع پایان نامه : وکیل مدافع متهم در تحقیقات مقدماتی (بررسی ماده ۱۲۸ و تبصره آن از ق.آ.د.ک)
 • مربوط به رشته : حقوق جزا و جرم شناسی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۱۱۷ صفحه

وکیل مدافع متهم در تحقیقات مقدماتی

یکی از مظاهر و آثار اصلی و مهم اصل برائت حق اثبات بی گناهی و دفاع فرد منتسب به گناه می باشد که در تمامی مراحل دادرسی کیفری این حق برای وی محفوظ و قابل اعمال می باشد. چرا که از مصادیق بارز و آشکار اصلی آزادی و احترام حقوق افراد و رعایت حرمت کرامات عالیه انسانی ایجاد امکانات و وسایل جهت دفاع و تبرئه یک انسان مظلوم و بی پناه که منتسب به ارتکاب بزه شده است، می باشد.

حق دفاع البته در تمامی جوامع بشری حتی از زبان خلق بشر به طور محدود با تحولات شگرف موجود بوده و امروزه به بهترین نحوه این حق و اعمال آن در جماعات و زندگی های بشر قابل مشاهده می باشد. فکر آزادیخواهی و حمایت فرد در برابر جامعه و حکومت، اندیشمندان را بر آن داشت تا قوانین کیفری را به نفع متهم اصلاح کنند این عقیده رواج یافت که متهم طرف اصلی و مهم دادرسی های جزائی است.

تمام ماجراهای غم انگیز دادرسی های جزائی به خاطر انسان نگون بختی است که متهم نامیده می شود باید آزادی کافی و متناسب وجود داشته باشد و تمام امکانات در اختیار او قرار گیرد تا بتواند از خود دفاع کند. فلذا به همین جهت و ظهور عقاید و اندیشه ها باعث گردید قوانین کشورها با تحولات عظیمی برخوردار باشد اجرای مجازات و محاکمه در دادگاه های صالحه دادن امکانات و وسایل دفاعی و  رعایت تساوی سلاح و  تناسب اختیارات متهم باعث گردید که رعایت حقوق متهم و اصل برائت با دادن حق دفاع و اقامه دلایل جهت اثبات بی گناهی بیشتر نمود پیدا کند که جای بسی خوشحالی و خرسندی می باشد.

وکیل مدافع متهم در تحقیقات مقدماتی

وکیل مدافع متهم در تحقیقات مقدماتی

در مراحل مختلف دادرسی از مرحله تحقیقات مقدماتی تا مرحله صدور حکم تلاشی برای احیای حقوق فردی (اصحاب دعوی) و اجتماعی مدنظر است و در این صورت دفاع از مواضع و حقوق برای هر یک از مدعیان امر حقی به نظر می رسد. این چنین دفاعی البته نیازمند توانائی ها علمی و فنی خاص است که از عهده هر کس بر نمی آید.

رسیدگی کیفری عادلانه و منصفانه زمانی بارز است که متهم نیز همانند سایر طرف های مدعی شاکی و مرجع تحقیق دادرسی امکانات و وسایل دفاع و ارائه دلایل اثبات بی گناهی و برائت خویش باشد هر چند نظام تفتیشی حق دفاع و اقامه اصیل را از متهم سلب می نماید لیکن امروزه این سیستم کم رگ شده و پایبندی که به اصول آن در محاکم و فرایند کیفری مخالف آزادی های فردی و حرمت کرامات انسانی و اصل برائت است. ضمن اینکه عدالت نیز متسحق نخواهد شد و انصاف نیز زحمت بر می بندد. لذا متهم نیز علی انحصر صادر مرحله تحقیقات مقدماتی بطور تساوی حق دفاع و اقامه دلایل بی گناهیش را دارد.

بند ۳ ماده ۱۴ میثاق حقوق مدنی و سیاسی مقرر داشته است «هر کس متهم به ارتکاب جرمی شود … (حق خواهد داشت) وقت و تسهیلات کافی برای تدارک دفاع خود و ارتباط با وکیل مدافع منتخب فرد داشته باشد … در محاکم حاضر بشود و شخصاً یا به وسیله وکیل خود از خود دفاع کند و در صورتی که وکیل نداشته باشد … » اصل بر این است که متهم بی گناه فرض می شود و برای اثبات بی گناهی خویش نیاز به اقامه دلایل ندارد اقامه دلیل بر عهده شاکی یا مقام تعقیب کننده است که باید مجرمیت و استحقاق کیفر متهم را ثابت نمایند لذا در جایی که شاکی دلایل اثبات ادعای خویش را اقامه کرده و مقام تحقیق نیز در حال تحصیل دلایل علیه یا له متهم می باشد متهم برای رهایی و بی اثر کردن دلایل ابرازی باید از امکانات و وسایل موجود برای طرف های دیگر برخودار باشد و با آزادی و استقلال کامل دفاع کند این گونه و این وضعیت مساوات و عدالت را در برخواهد داشت. و مضافاً اصل برائت را نیز بهتر و بیشتر در برخواهد داشت.

پذیرفتن حق دفاع متهم از مهمترین نتایج ضروری اصلی برائت است. که وظیفه آن را قانوگذار تقبل کرده است در واقع آئین دادرسی کیفری را زمانی می توان آئین تمام نمای عدالت کیفری در یک کشور معرفی کرد که حقوق دفاعی متهم را در شرایط گوناگون و به شکل متناسب تأمین و تضمین کرده باشد. اجازه حضور متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی – تفهیم صریح اتهام و استماع را اثر به دفاعیات و اقامه دلایل بی گناهی حق داشتن وکیل مدافع و برخورداری از آزادی و استقلال کامل در دفاع از موکل خویش اعلام داشتن این حق و اعلام داشتن حق سکوت و حق سکوت و ترافعی شدن تحقیقات مقدماتی و افزایش اختیارات وکیل مدافع در مرحله مقدماتی تحقیقات و موارد دیگر هستی جزء حقوق دفاعی متهم در تمامی مراحل و فرآیند کیفری می باشد.

فهرست مطالب پایان نامه وکیل مدافع متهم در تحقیقات مقدماتی

 1. مقدمه
 2. بخش اول

 3. تاریخچه وکالت از متهمان
 4. وکیل متهم قبل از میلاد مسیح
 5. وکیل متهم در ایران باستان
 6. وکیل متهم در اسلام
 7. وکیل متهم در ایران بعد از اسلام
 8. وکیل مدافع متهم در آئین دادرسی کیفری قبل از انقلاب
 9. وکیل مدافع متهم در آیئن دادرسی بعد از انقلاب
 10. بخش دوم

 11. آئین دادرسی کیفری و حقوق متهم
 12. اصل برائت
 13. حق دفاع
 14. حق داشتن وکیل مدافع در تمام مراحل رسیدگی
 15. عدم محرومیت وکیل مدافع در دفاع از متهم
 16. آزادی عمل وکیل مدافع در تحقیقات مقدماتی
 17. بخش سوم

 18.  فرآیند کیفری
 19. تحقیقات مقدماتی و متهم
 20. تحقیقات نهائی و متهم
 21. مرحله تحت نظر بودن متهم
 22. بخش چهارم

 23. حقوق تطبیقی
 24. وکیل مدافع متهم در قانون آئین دادرسی کیفری ایران
 25. وکیل مدافع متهم در تحقیقات مقدماتی سوریه
 26. وکیل مدافع متهم در تحقیقات مقدماتی انگلستان
 27. وکیل مدافع در تحقیقات مقدماتی فرانسه
 28. بخش پنجم

 29. وکیل مدافع در نظام کیفری ایران
 30. نظام تفتیشی و آئین دادرسی کیفری ایران
 31. نظام اتهامی و آئین دادرسی کیفری ایران
 32. نظام مختلط و آئین دادرسی کیفری ایران
 33. نظام اسلامی و آئین دادرسی کیفری ایران
 34. بخش ششم

 35. بررسی وکیل مدافع متهم در آئین دادرسی کیفری
 36. تبصره الحاقی، ماده ۱۱۲ قانون اصول محاکمات جزائی
 37. ماده ۱۲۸ از قانون تشکیل دادگاه ها، عمومی و انقلاب در امور کیفری
 38. تبصره ماده ۱۲۸ در قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری
 39. حضور وکیل در مواردی که جنبه محرمانه دارد
 40. در مواردی که حضور غیرمتهم موجب فساد گردد
 41. در مواردی که جرائم علیه امنیت باشد
 42. بخش هفتم

 43. وکیل شاکی در تحقیقات مقدماتی
 44. وکیل مدافع متهم در دادگاه
 45. عمومیت ماده ۱۸۵ از قانون آئین دادرسی کیفری
 46. بررسی تناقض ماده ۱۲۸ و ۱۸۵ از قانون آئین دادرسی کیفری
 47. وکیل تسخیری برای متهم
 48. وکیل تسخیری برای شاکی
 49. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۵,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

مجازات های جایگزین اطفال بزهکار و تطبیق آن با اسناد بین المللی

مجازات های جایگزین اطفال بزهکار و تطبیق آن با اسناد بین المللی

 • عنوان پایان نامه : مجازات های جایگزین اطفال بزهکار و تطبیق آن با اسناد بین المللی
 • مربوط به رشته : حقوق جزا و جرم شناسی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۲۲۰ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه مجازات های جایگزین اطفال بزهکار و تطبیق آن با اسناد بین المللی :

در سالهای اخیر، مجازات حبس ، موضوع ایرادات فراوانی قرار گرفته است . به همین جهت، مساله جایگزین ساختن حبس با مجازات های مناسبتر دیگری که از مضرات و مفاسد آن به دور باشند به طور جدی مطرح گردیده است. اگرچه این مساله در مورد تمام بزهکاران اعم از اطفال و بزرگسالان حائز اهمیت است لیکن با توجه به ویژگی های اطفال بزهکار و لزوم داشتن نگرش خاص نسبت به این دسته و نیز افزایش نرخ بزهکاری اطفال و نوجوانان در سراسر جهان، موضوع مورد بحث در خصوص این گروه ، مستلزم توجه بیشتری است.بدین ترتیب، در این نوشته، انواع مجازات های جایگزین ، شرایط و نحوه اجرا، مزایا و معایب و سایر مسائل پیرامون آنها در مورد اطفال بزهکار مورد مطالعه قرار خواهد گرفت که ضمن بحث های کلی در خصوص آلترناتیوهای حبس که بسیاری از آنها در مورد بزرگسالان نیز قابل استفاده می باشد، توجهی ویژه به واکنش های متخذه در برابر اطفال و نوجوانان بزهکار خواهد داشت.علاوه بر این، چندی است که موضوع مجازات های جایگزین، خصوصاً در مورد اطفال بزهکار، در ایران نیز مطرح شده و مسوولین امر نیز با برگزاری همایش ها و سمینارهای متعددی علاقه خود را به این موضوع، ابراز نموده اند و حتی لوایحی نیز جهت ایجاد و اجرای آلترناتیوها تنظیم شده است. از طرف دیگر در حوزه بین المللی نیز مساله بزهکاری اطفال و نحوه واکنش در برابر آن مورد توجه قرار گرفته و خصوصاً سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه های متعددی نشان داده که برای این امر، اهمیت ویژه ای قائل است.لذا در این نوشته علاوه بر بحث های کلی مطروحه در مورد انواع جایگزین ها، مقررات داخلی ایران در این خصوص با مقررات موجود در اسناد بین المللی مورد تطبیق قرار خواهند گرفت.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه مجازات های جایگزین اطفال بزهکار و تطبیق آن با اسناد بین المللی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

بررسی تطبیقی تجدید نظر احکام کیفری در حقوق ایران و انگلیس

بررسی تطبیقی تجدید نظر احکام کیفری در حقوق ایران و انگلیس

 • عنوان پایان نامه : بررسی تطبیقی تجدید نظر احکام کیفری در حقوق ایران و انگلیس
 • مربوط به رشته : حقوق جزا و جرم شناسی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۲۵۵ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه بررسی تطبیقی تجدید نظر احکام کیفری در حقوق ایران و انگلیس :

اگر چه در گذشته فرض بر این بود که قاضی مصون از خطا و لغزش است و حکم صادره توسط وی عین حق و عدالت می ­باشد. ولی امروزه، این اندیشه و با ارتقاء سطح دانش و آگاهی بشر و به موازات آن ، با توسعه علم قضا و قضاوت ، اعتبار و صلابت پیشین خود را از دست داده است. و این تفکر ظهور پیدا کرده است که اگر چه لازم است قاضی مشرف به تمام امور باشد با این حال وی یک انسان است و به حکم انسان بودنش همواره در معرض لغزش و خطا قرار دارد. لذا جایز نیست فرد بی گناه ، به گناه ناکرده ای گرفتار آید. و مجازات شود و از این رو ضروری بود ، ترتیبی مقرر گردد و مکانیزمی در جهت اصلاح بیمبالاتی ، قصور و یا اعمال نظر قاضی ایجاد گردد. تا بدین وسیله دستگاه عدالت کیفری ، از مسیر اجرای عدالت منحرف نگشته و بی­جهت حقوق و آزادی های افراد را به مخاطره نیافکند بدین ترتیب بود که ، زمینه و بستر برای اینکه هر دعوایی بتواند دو بار مورد قضاوت قرار گیرد ، فراهم گشت . به گونه ای که امروز ، تجدید نظر احکام کیفری به عنوان یکی از طرق اعتراض به احکام در نظام های حقوقی دنیا و سیستم قضایی اکثر کشورها به رسمیت شناخته شده است. و به عنوان یکی از عناصر تشکیل دهنده دادرسی عادلانه و از اصول ارزشمند دادگستری سالم و حقوق بشری محسوب می گردد.از لحاظ لغوی ، تجدید نظر یعنی در امری یا نوشت ه­ای ­دوباره نظر­کردن ، و یا نوشت ه­ای را مورد بررسی مجدد قرار دادن می باشد و در علم حقوق منظور از تجدید نظر ، دوباره قضاوت کردن امری است که بدواً مورد قضاوت قرار گرفته است. و به عبارت دیگر نوعی ممیزی و بازبینی اعمال دادگاه بدوی می باشد.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه بررسی تطبیقی تجدید نظر احکام کیفری در حقوق ایران و انگلیس و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه بررسی جزای نقدی در حقوق ایران

دانلود پایان نامه بررسی جزای نقدی در حقوق ایران ( رشته حقوق )

 • عنوان پایان نامه : بررسی جزای نقدی در حقوق ایران
 • مربوط به رشته : علوم جزا و جرم شناسی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۳۵۶ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه بررسی جزای نقدی در حقوق ایران :

چندی است قانون گذار ما گرایش ویژه ای به گزینش جزای نقدی به عنوان ضمانت اجرای بسیاری از جرائم داشته است. به نحوی که با نگاهی اجمالی به قوانین تازه تصویب، فزونی این کیفر بر سایر مجازات ها مشاهده می شود. با این وجود، قانون گذار مقررات حاکم بر آن را بیان نداشته است. اگر چه مواردی در این خصوص به طور پراکنده در لابلای قوانین جزائی دیده می شود؛ اما این مقررات ابهام و اجمال حاکم بر این مجازات را از حیث اعمال و اجرای آن نمی زداید. جدای از قوانین، نویسندگان کتب حقوق جزائی نیز یک یا چند صفحه را بیشتر اختصاص به این موضوع نداده اند. چند مقاله ای هم که در این خصوص راجع به پاره ای از مباحث آن انتشار یافته، غالبا در زمان لازم الاجرا بودن قانون مجازات عمومی ۱۳۰۴ بوده است.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه بررسی جزای نقدی در حقوق ایران ( رشته حقوق ) و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.