پایان نامه رشته تاریخ

دانلود پایان نامه نبرد سلطان سنجر با ترکان غز

 • موضوع پایان نامه : نبرد سلطان سنجر با ترکان غز (مطالعه ای در روند تسلط قبایل غز بر خراسان و پیامدهای آن)
 • مربوط به رشته : تاریخ
 • مربوط به مقطع : کارشناسی ارشد
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۲۴۷ صفحه

نبرد سلطان سنجر با ترکان غز

اغوزها از زمان ورود سلجوقیان به ایران عنصری پایدار در ترکیب جمعیتی جامعه خراسان شدند. و از نیمه دوم حکومت سنجر بر شمار قبایل غز به واسطه فشار ناشی از جابجایی اقوام در دشت قبچاق و قدرت رو به رشد قراختاییان افزوده شد. از این رو برقراری نظارت بر اغوزها و تسلط بر آنان یکی از مهمترین مسائلی بود که سنجر با آن درگیر بود.

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه بررسی افکار و احوالات امین الدوله

 • موضوع پایان نامه : بررسی افکار و احوالات امین و الدوله
 • مربوط به رشته : تاریخ
 • مربوط به مقطع : کارشناسی ارشد
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۲۲۰ صفحه

بررسی افکار و احوالات امین الدوله

میرزا علی خان معروف به امین الدوله به سال ۱۲۶۰ هجری قمری (۱۲۲۲ هجری شمسی) در تهران متولد شد. وی فرزند میرزا محمدخان مجدالملک (سینکی لواسانی) که وی خواهر زاده میرزا آقا خان نوری دومین صدراعظم ناصر الدین شاه بوده است.

امین الدوله خط و انشاء را از پدر آموخت، مقدمات زبان عربی را در تهران آموخته بود. و در سفری که همراه پدر به بغداد رفت به تکمیل زبان عربی و آموزش زبان ترکیبی اسلامبولی پرداخت وقتی پدرش مجد الملک به کارپردازی آذربایجان منصوب شد همراه پدر بود. و در آنجا زبان فرانسه را آموخت و همان وقت به آموزش ترکی آذربایجان مشغول شد.

ادامه + دانلود

اوضاع سیاسی، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی بنی حماد در الجزایر

 • موضوع پایان نامه : اوضاع سیاسی، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی بنی حماد در الجزایر
 • مربوط به رشته : تاریخ و تمدن ملل اسلامی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۱۸۵ صفحه

اوضاع سیاسی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی بنی حماد در الجزایر

قلعه بنی حماد یکی از بزرگترین قلاع مسلمانان بود در تاریخشان و آن مثل حصن الا کراد در شام که صلیبیون آنرا بنا کردند و صلاح‌ الدین بر آن چیره شد،‌ قلعه صلاح الدین در قاهره، آن (قلعه) شهری کامل بود با میادین و مساجد،‌ دیواری بلند که  استوار بود در آن زمان در سرزمین‌ های الجزایر.

تصویری از قلعه بنی حماد

تصویری از قلعه بنی حماد

منابعی که در دسترس‌ ما هستند همگی بر استحکام مکانی که حماد به عنوان مرکز خویش آن را انتخاب کرد، اتفاق نظر دارند و قلعه نیز در این دوره‌ ها دژ‌ یا مکانی نظامی برای حفاظت از حمادی‌ ها  بوده و شرایط ویژه در‌آن وجود داشته در زیر این عنوان یاقوت حموی چهارده شهر دیگر را اسم می‌ برد و ما می‌ توانیم از اینجا دریابیم که ویژگی بارز نقشی که قلعه بازی کرده، بیشتر حفاظت نظامی بود تا یک شکوفایی و تمدنی، قلعه این نقش خویش تا سال ۴۶۰ که هلالی‌ ها در مغرب میانی وارد شدند و آن را در اثر اشتباه سیاست امیر ناصر پنجمین حاکم این دولت، ویران نمودند، و نقش خویش را همچنان نگه داشته بود. زمانی که شهر مربعی شکل بوده و در دشت واقع شده و دژ در وسط شهر قرار گرفته باشد یا گر شهر مثلثی شکل بوده و مانند عباء بر دامنه کوه گسترده شده باشد، بر آن واژه «قصبه دژ نظامی» اطلاق می‌ شده است که از این نوع می‌ توان قلعه ابی‌ مروان البونی در عنابه و قلعه بنی حماد را نام برد. ادریسی و یاقوت با ذکر اینکه این قلعه زیبایی و جذّابیت نداشته و حمادی‌ ها آن را تنها برای پناه گرفتن و پنهان کردن کیسه‌ های آرد و علف و میوه‌ هایی مانند خرما، ذخایر، اموال، سلاح و غیره بکار گرفته‌ اند، بر نقش واهمیت نظامی این قلعه تأکید کرده‌‌ اند.

همچنانکه «فردنیاند گوتیه» و «دوبلیه»و دایره‌ المعارف اسلامی با بیان اینکه حماد در انتخاب مکان قلعه بکار برد، نظامی برای درامان ماندن از دشمنان غرب زنانه و شرق زیربینی‌ اش نظر داشته خود این نقش را بیان می‌ دارد.

ولی این بدین معنانیست که قلعه تنها دژ نظامی بود بلکه به این معناست که قلعه از نظر موقعیت، استحکامات و شیوه ساخت حائز شرایطی بوده که برای تحقق حفاظت حمادی‌ ها  لازم باشد، و اگر امکان پذیر باشد که به غایات تمدن و  شهرنشینی دیگر تبدیل شود، عیبی ندارد. هرچند که قلعه علی‌ رغم محقق کردن وظیفه اولی‌ اش و با توجه به اینکه این مقدار مدنیت نتیجه‌ ای از نتایج امن و سلام در سایه قلعه بوده، باز به همان غایت رسیده است.

قلعه بنی‌ حماد بر کوه «عجیبه‌البرنسیه» واقع  شده که آن کوه بزرگی از کوه‌ های کیاته است و به سربلندی ومشرف بودن بر دریاچه الحفنه و همجواری‌ اش با دشت‌ های پهناور و ارتفاع و بالارفتن به سوی آن شهرت دارد. و دژی به نام «تاقربست» (تاکوبیست) (با فریوشت) بر بلندای آن واقع شده است.

جایی که کوه از این دژ به دریاچه الحفنه اشراف دارد و جایی که کوه از قسمت بالایی به یک پهنا متصل می‌ شود که این پهنا منفذی است که می‌شود از طریق آن قلعه بنی حماد را تصاحب کرد. این شهر بین تپه‌ ها و پستی‌ ها واقع شده، دیوارهایش دایره‌ای وار همه کوه عجیبیه که امروزه آن ر ا «معاضیه» می‌ گویند را در بر می‌ گیرد. در مقابل آن از ناحیه جنوب زمینی هموار با شکاف‌ های به هم پیوسته که بیننده در آن کوه بلند تا تپه ماهوری را نمی‌ بیند مگر در فاصله‌ های دورتر از آن یا در مسیر سه شهر کوهی را که بینداز دور پیداست.

فهرست مطالب پایان نامه اوضاع سیاسی، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی بنی حماد در الجزایر

 1. فصل اول : کلیات

 2. پیشینه پژوهش
 3. بیان مسئله
 4. پرسش های پژوهش
 5. اهداف پژوهش
 6. تحلیل منابع تحقیق
 7. فصل دوم : اوضاع جغرافیایی مغرب اوسط به دوران فرمانروایی بنی حماد

 8. الف) شهرهای مهم بنی حماد (از دید جغرافیایی تاریخی)‌
 9. قلعه بنی حماد (پایتخت بنی حماد)‌
 10. شهر أشیر
 11. شهر بجایه
 12. ب) کشاورزی دولت بنی حماد
 13. محصولات کشاورزی
 14. دامداری و پرورش طیور و غیره
 15. ج)‌ اقتصاد و صنایع بین حماد
 16. ۱-بازرگانی و داد و ستد (تجارت داخلی و خارجی)‌
 17. ۲- استخراج معدن
 18. ۳- صنایع دستی
 19. ۴- راه های خشکی و دریایی و غیره…
 20. ۵- ضرب سکه
 21. ۶- صادرات و واردات
 22. فصل سوم :‌ اوضاع سیاسی ، تاریخی دوران بنی حماد

 23. ۱-اصل و نسب حمادیون
 24. ۲- مؤسس دولت بین حماد
 25. ۳- فرمانروایان حمادی
 26. حماد بن بلکین (۴۰۵ ـ ۴۱۹ ـ ه.ق)
 27. قائد بن حماد (۴۱۹‏‏‏ـ ۴۴۶)
 28. محسن بن قائد ( ۴۴۶ ـ ۴۴۷)
 29. بلکین دوم ابن محمد( ۴۴۷ـ ۴۵۴)
 30. ناصرابن علناس  (۴۵۴ ـ ۴۸۱)
 31. منصور ابن ناصر  (۴۸۱ـ۴۹۸)
 32. بادیس بن منصور (۴۹۸ـ ۵۱۵)
 33. یحیی بن عزیر (۵۵۱ـ ۵۴۷)
 34. غلبه موحدون
 35. فصل چهارم :‌ اوضاع اجتماعی حمادیان

 36. قومیت ،‌ زبان ،‌ دین ، مذهب حمادیان
 37. الف) طبقات مردم
 38. اشراف ، بزرگان (فرمانرواـ شاهزادگان ـ وزراء و ….)
 39. تجار و بازرگانان
 40. صاحبان حرف و صنایع
 41. کشاورزان و کارگران
 42. ب) اوضاع اداری دولت بنی حماد
 43. ۱-فرمانروایی
 44. ۲- وزارت و کتاب
 45. ۳-دادگستری
 46. ۴- شرطه
 47. ۵- حسبه
 48. ۶-دیوانهای مهم عصر‌ بنی‌ حماد‌ (عرض ـ مظالم ـ برید ـ اشراف‌ و …)‌
 49. ۷- بیت المال
 50. ۸- خراج و مالیات
 51. فصل پنجم :‌ اوضاع فرهنگی بنی حماد

 52. الف ) آموزش و پرورش
 53. ۱-نهادهای آموزشی (مسجد ـ مکتب خانه ـ رباط ـ خانقاه و …)
 54. ۲-علوم نقلی (قرآن ـ سنت ـ حدیث ـ تفسیرـ فقه و اصول و …)
 55. ۳-علوم ادبی (نثر و نظم و ….)
 56. ۴-علما و دانشمندان عصر حمادی
 57. ب) آثار و ابنیه دوران حمادیان (مساجد ـ رباط ها ـ پل ها ـ کاخ ها ، … )
 58. چکیده رساله به انگلیسی
 59. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۵,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون دوران مشروطیت

 • موضوع مقاله : دوران مشروطیت
 • مربوط به رشته : تاریخ
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۳۲ صفحه

آشنایی با دوران مشروطیت

دوران مشروطیت عرصه ی تقابل سنت و مدرینسم

نطفه ی بیداری ایرانیان هنگامی بسته شد که شکست های پیاپی آنان از روس ایشان را به فکر انداخت که علت آن همه پیشرفت و این عقب ماندگی از چیست؟ و از همین روی دست به مدرنیزاسیون زدند و دست آخر مشروطه را رقم زدند. اما چرا مشروطیت با وجود خونهای بسیار که در راه آن ریخته شد و دلاوری های بسیار ایرانیان برای حفظ آن، با شکست روبرو شد؟

به گمان نگارنده جواب آن را باید در تضاد و تقابل بین دو مفهوم جست، سنت و مدرنیسم. به این معنی که سنت گرایان (محافظه کاران) و آن بخش از جامعه که پای در سنت ها داشت به مقاومت و مقابله با مشروطه خواهان (طرفداران مدرنیسم) پرداخت و در نهایت پیروز از این مبارزه بیرون آمد.

برای آنکه نمود دو گفتمان بالا در جامعه ی آن روز به روشنی مشخص گردد باید به یک تقسیم بندی دست بزنیم . به طور کلی چهار گفتمان را در ایران مقارن با مشروطیت می توان مشاهده کرد.

 • گفتمان اول مربوط به سکولاریست ها و مذهب ستیزانی است که میانه ی خوشی بادین نداشتند آخوندزاده در این طیف قرار می گیرد.
 • گفتمان دوم مربوط به مذهبیون و روحانیونی است که در جهت آشتی دین و مدرنیسم قدم برداشتند که از این گروه به نائینی،آخوند خراسانی و سید طباطبایی می توان اشاره کرد.
 • در طیف گفتمان سوم روحانیون مخافظه کاری قرار می گیرند که به هیج روی با مدرنیسم سرسازگاری نداشتند که از اینان شیخ فضل الله نوری و شیخ عبدالنبی نوری رامی توان بر شمرد.
 • و بالاخره در طیف چهارم روشنفکرانی قرار می گیرند که سعی می کنند به نوعی با دین کنار بیایند ضمن آن که چندان معتقد به دین نبودند و میرزا ملکم خان و مستشار الدوله را از این طیف می توان نام برد.

گفتمان اول به خاطر آن که جامعه ایران از دیرباز دینی بوده چندان نتوانست عرض اندام کند. گفتمان دوم گرچه در پیروزی مشروطیت نقش تعیین کننده ای داشت، لیکن پس از پیروزی دست از حمایت آن کشید چندانکه تائینی که کتابی در این باره تألیف کرده بود به جمع آوری نسخ آن پرداخت و همه را در دجله افکند.

پایگاه گفتمان سوم را رد بین طبقات پائین جامعه و توده های روستایی و همچنین در باریون می توان مشاهده کرد که در انحلال مجلس نقش اصلی را این طیف بازی کردند. و پایگاه گفتمان چهارم را نیز در بین طبقه ی متوسط شهری می توان یافت که نقش عمده در انقلاب مشروطیت و پیروزی آن را ایفا کردند.

نمایی از دوران مشروطیت

نمایی از دوران مشروطیت

تضاد و تقابل سنت و مدرنیسم را در کشمکش و نزاع بین گفتمان سوم و چهارم می توان مشاهده کرد، که اوج این کشمکش را در هنگام تصویب متهم قانون اساسی می بینیم.در این سو شیخ فضل الله نوری و دیگر مشروطه خواهان ضمن ایراد گرفتن به قانون اساسی در منابر و هر جمعی به بدگویی از مشروطیت می پرداختند و از آن سو مشروطه خواهان بر تصویب قوانین مطابق با آرمان مشروطه پای می فشردند.

 سرانجام کار آن شد که مشروطه خواهان چنان در تاختن به مشروطیت پیش رفتند که حتی به دفاع از استبداد و حمایت آن پرداختند، «بر فرض بگوییم مقصود اینها تقویت دولت اسلام بود، چرا اینقدر تضعیف سلطان اسلام پناه (محمد علی شاه) را می کردند… و چرا به همه نحو تعرضات احمقانه به سلطان مسلمین کردند؟»

فهرست مطالب مقاله دوران مشروطیت

 1. مقدمه
 2. بخش اول : بیداری ایرانیان و اصلاحات
 3. عباس میرزا
 4. امیر کبیر
 5. سپه سالار
 6. بخش دوم : زمینه های وقوع انقلاب مشروطیت
 7. زمینه های فکری
 8. زمینه های اقتصادی
 9. بخش سوم : از اعتراض تا انقلاب
 10. جنبش تنباکو، (نقطه عطف در تاریخ ایران)
 11. آغاز حرکت
 12. اعتراض نخستین
 13. دومین اعتراض
 14. سومین اعتراض
 15. مبارزه برای نگه داشتن مشروطیت
 16. سخن آخر
 17. فهرست منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

پایان نامه اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در زمان جانشینان نادر شاه

 • موضوع پایان نامه : اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در زمان جانشینان نادر شاه
پایان نامه اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در زمان جانشینان نادر شاه

پایان نامه اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در زمان جانشینان نادر شاه

 • مربوط به رشته : تاریخ
 • فرمت اجرایی : در قالب Doc
 • تعداد صفحات : ۶۴ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در زمان جانشینان نادر شاه :

اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در زمان جانشینان ایران در زمان جانشینان نادر شاه افشار توسط هیچ پژوهشگر و محققی مورد بررسی و تحلیل قرار نگرفته است. و نگارنده تصمیم گرفت، در این زمینه به تحقیق و پژوهش بپردازد. اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در اواخر دوره صفویه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. در میان هرج و مرج و اشک و خون و چپاول و غارت، نادر قلی خان ظهور می کند، در مرحله نخست خدمات ارزنده‌ ای به کشور و ملت ایران انجام می دهد. دولت نادر شاه خوش درخشید ولی دولت مستعجل بود. نادر شاه در اواخر سلطنت خود تعادل سیاسی اش را از دست داد. نادر شاه در اثر شکست از مردم داغستان تعادل روحی و روانی خود را از دست داد، و بد اخلاق گردید، این کج خلقی نادر شاه باعث شد انتقام سختی از مردم ایران بگیرد. ای کاش نادر شاه به وضع زندگی مردم ایران رسیدگی می کرد، و فقط به فکر جهانگشای نبود. طلاها و جواهرات هندوستان در کلات انباشته شد، و صرف آبادانی ایران نگردید. محصلان مالیاتی نادر شاه مالیات های سنگین‌ و زیادی از مردم مطالبه می کردند، و در صورت تمکین نمودن توده‌ ها و دهقانان از مالیات، به وضع فجیعی به هلاکت می رسیدند. انحصار تجارت و بازرگانی در اختیار نادر شاه و شاهزاده رضا قلی میرزا قرار داشت. نادر شاه فرزند شمشیر، و استراتژیست نظامی بود. حکئمت نادر شاه کوتاه بود، یعنی از سال ۱۱۴۸ هجری، قمری تا سال ۱۱۶۰ هجری، قمری پس پی می بریم که نادر شاه سیاستمدار کاملی نبود. نادر شاه در بیشتر سال های زمامداری خود در حال جنگ بود، و کمتر به امور مملکتداری می پرداخت.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در زمان جانشینان نادر شاه و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه بررسی نقش های نمادین در معماری هخامنشی

دانلود پایان نامه بررسی نقش های نمادین در معماری هخامنشی

 • عنوان پایان نامه : بررسی نقش های نمادین در معماری هخامنشی
 • مربوط به رشته : تاریخ ایران باستان
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۲۷۷ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه بررسی نقش های نمادین در معماری هخامنشی :

معماری هخامنشی : انسان موجودی اسطوره باور و نمادساز است. اسطوره آغاز «شدن» و نحوه‌ «بودن» آدمی را بیان می کند و نماد زبان اسطوره و آیین در دراز نای تاریخ بوده است. در جهان بینی اسطوره‌ ایی انسان خود و جهان را در هم می آمیزد تا حضور خویش را در روند حیات به ثبوت برساند. معماری یکی از نمودگاه های چنین آمیزشی است. در معماری دنیای باستان مفاهیم مینوی جلوه‌ ای زمینی می یافتند و در زندگی واقعی بازتاب پیدا می کردند. هخامنشیان از جمله امپراتوری های شرقی اند که در گستره‌ تاریخ شهرتی به سزا یافتند. نام آنها همواره تداعی کننده‌ بنای بزرگ تخت جمشید است. هخامنشی ها فرهنگی تلفیقی و معماری ای ترکیبی دارند که رشته‌ پیوند چنین فرهنگ و هنری روح پارسی و حامی آن پادشاهان بودند. نگاره‌ های نمادین تخت جمشید (و پاسارگاد و شوش) در زمره‌ مجهولات هنر پارسی اند و رمزگان فرهنگی عصر تلقی می شوند. تنوع و در هم تنیدگی این نگارکنده‌ ها ناشی از سرچشمه‌ های متفاوت فرهنگی آنهاست. نقش مایه‌ هایی که درون مایه‌ ای چندگانه دارند: مصری، میان رودانی و ایرانی. زمینه‌ ذهنی چنین گزینشی گزیده را باید در غنای فرهنگی تمدن های باستانی پیشین و رواج روح مدارای پارسی از یک سو و گریز ناپذیر بودن ضرورت اخذ و اقتباس سبک های هنری از سوی دیگر دید. تخت جمشید شاهوارترین و گزیده‌ ترین یادگار هخامنشیان محل تلاقی تمدن های عصر محسوب می شود و این بنای فاخر نظمی نمادین از دنیای باستان را در خود ماندگار کرده که در پلکان آپادانا نمودار گشته است. شاهوارترین نگاره نمادین در هیئت انسانی بالدار نمود می یابد. این نماد شخصیتی ربانی و گشاده‌ رو با چهره‌ ای مُوَقِر و موی فِر را نشان می دهد که نور فرّهی از سیمای شاهانه‌ اش ساطع می گردد و همچون پیر روشن رأیی است که حمایت خود از پادشاهان را با دستی افراشته و حلقه‌ مشروعیت اعلام می کند. این نماد فر کیانی (شاهی) ایرانیان باستان است.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه بررسی نقش های نمادین در معماری هخامنشی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود پایان نامه بررسی زمینه ها و چگونگی جنگ های رده

دانلود پایان نامه بررسی زمینه ها و چگونگی جنگ های رده

 • عنوان پایان نامه : بررسی زمینه ها و چگونگی جنگ های رده
 • مربوط به رشته : تاریخ اسلام
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۱۷۳ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه بررسی زمینه ها و چگونگی جنگ های رده :

 در این تحقیق پس از معرفی مختصر منابع به طرح پژوهش در مقدمه پرداخته آنگاه در فصولی متفاوت، نخست به واژه شناسی مفهوم جنگ های رده به عنوان یک قضیه دینی و  انواع مختلف آن پرداخته سپس جهت رهیافت به مبحث اصلی زمینه های ایجاد جنگ های رده، تاریخ تحولات جامعه عربستان را به طور مختصر از منظرهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی ، دینی و فرهنگی پیش و پس از ظهور اسلام تا آستانه مرگ پیامبر (ص) و نیز زمینه های به قدرت رسیدن ابوبکر را بررسی نموده و سپس ایده های ارائه شده در خصوص ماهیت و دلیل جنگ های رده را بیان و نقد، و در نهایت تحلیل خود را در این خصوص تشریح می نماییم. در آخر نیز پس از شرح چگونگی حوادث و رخدادها با بیان نتیجه گیری نهایی خود از این بحث با آوردن منابع و ماخذ مورد استفاده رساله را به پایان می بریم.

شما عزیزان برای دانلود پایان نامه بررسی زمینه ها و چگونگی جنگ های رده و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.