اطلاعیه ی سایت
با سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان لطفا موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید :
 • عزیزانی که به هر دلیل موفق به دریافت و یا دانلود فایل مورد نظرشان نشده اند (می توانند با مراجعه به صفحه تماس با ما مشکل خود را اطلاع داده تا مشکل آن ها برطرف گردد)
 • به اطلاع شما عزیزان می رسانیم با توجه به اینکه شبکه شاپرک اقدام به تهیه پروتکل امنیتی لایه باز کرده است و این شرکت نیز هم اکنون از نسخه 39 و نسخه های پایین تر مرورگر های گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پشتیبانی نمی کند، بنابراین الزامی است که برای پرداخت وجه مرورگر شما به روز شده باشد و از آخرین نسخه مرورگرتان استفاده کنید.
عدم آپدیت (به روز بودن) مرورگر باعث می شود، به جای صفحه درگاه بانک، خطای عدم تایید خرید را مشاهده نمایید. راه حل : با آپدیت نمودن مرورگرتان، می توانید از بروز تراکنش های ناموفق پیشگیری کنید و خریدتان بدون مشکل انجام می شود.

مقاله دیدگاه ناصر خسرو درباره دنیا و بازتاب آن در اشعار ناصر خسرو

مقاله دیدگاه ناصر خسرو درباره دنیا و بازتاب آن در اشعار ناصر خسرو

 • موضوع مقاله : دیدگاه ناصر خسرو درباره دنیا و بازتاب آن در اشعار ناصر خسرو
 • مربوط به رشته : ادبیات
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۴۰ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله دیدگاه ناصر خسرو درباره دنیا و بازتاب آن در اشعار ناصر خسرو :

ناصر خسرو شاعری است که در دوران جوانی به کسب فضایل ظاهری و جمع زخارف دنیوی سرگرم بود اما پس از گذشتن از مرحله چهل سالگی با تحول عظیم فکری به طلب حق و حقیقت روی آورد . زندگی شگفت انگیز وی نماینده ثبات عقیده و استواری افکار مذهبی وی دارد ؛ که باعث شده همین اعتقادات استوار مذهبی روی تمامی اشعار وی تأثیر به سزا بگذارد . وی اعتقاد دارد که فضیلت انسان در این است که به ناپایداری و فانی بودن مظاهر مادی جهان توجه داشته باشد ناصر خسرو در مقابل فریبکاری دنیا و مظاهر آن کسب علم و خرد و حکمت را ضروری می داند و نیز عنصر صبر را بسیار سودمند می داند . غیراز موارد فوق به تاثیرات زیاد دین و شئونات دینی تأکید می ‎کند . ناصر خسرو در ضمن اعتقاد دارد که شعر باید باعث تحول فکری و روحی و هدایت نسل بشری گردد . او با مدیحه گویی مخالف است . زبان ناصر خسرو زبان اعتراض و خرده گیری و بیان مفاسد و مضار جهان است از طریق صنایع ادبی چون تشبیه و استعاره به بیان موارد فوق می پردازد . نه تنها دنیا را ملامت می ‎کند بلکه چون خود را اسیر مال و دلفریبی های دنیا نمی بیند ، دیگران را نیز هدایت می نماید . جهان بینی ناصر خسرو شامل امر و نهی هایی است که جنبه عملی آن را در آثارش می ‎توان مشاهده کرد . تا جایی پیش می رود که حتی پشت پا به تمام لذت های حسی می زند  . او به دنیا می تازد آنرا مورد نکوهش قرار می ‎دهد و به گونه های مختلف و اشکال فراوان دنیا را در اشعار خود معرفی می نماید . تعبیرات و تشبیهات فراوان وی و تکرر آن این مطلب را تأکید می کند دنیا را به مادر بد مهر ، به گربه ای که فرزند می خورد ، به درخت ، به دزد ، به آبی عمیق و بوی ناک ، به زن بی مهر و وفا و … تشبیه می ‎کند . ناصر خسرو دنیا را گاهی به عالم باقی و عالم صغیر تقسیم می ‎کند .

شما عزیزان برای دانلود مقاله دیدگاه ناصر خسرو درباره دنیا و بازتاب آن در اشعار ناصر خسرو و ثبت اطلاعات و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

فهرست مطالب مقاله دیدگاه ناصر خسرو درباره دنیا و بازتاب آن در اشعار ناصر خسرو به صورت زیر می باشد :

 1. چکیده
 2. پشگفتار
 3.  دیدگاه ناصر خسرو درباره دنیا و بازتاب آن در اشعارش
 4.  تجلی افکار و اعتقادات ناصر خسرو بر اشعارش
 5.  مترادف بودن دهر و جهان در اشعار ناصر خسرو
 6.  نمونه هایی از اشعار ناصر خسرو درباره جهان
 7.  اعتقادات مذهبی
 8.  تعبیر به دریا و آب ژرف
 9.  فناپذیری و در گذر بودن جهان
 10.  مکرو فریبکاری جهان
 11.  صبرو تأمل در مقابل جهان
 12.  نسبت نادانی به جهان دادن
 13.  افزوده شدن حرص و طمع دنیا دوست
 14.  شکایت از بی وفایی دنیا
 15.  تعبیر به ننگ و عار
 16.  سایر تشبیهات
 17. نتیجه گیری
 18.  ضمائم
 19.  فهرست منابع و مآخذ

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
0 لایک
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.