مقالات ورزشی

دانلود تحقیق و مقاله پیرامون ورزش شنا

دانلود تحقیق و مقاله پیرامون ورزش شنا

 • موضوع مقاله : ورزش شنا
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۶۱ صفحه

توضیحی مختصر از تحقیق و مقاله پیرامون ورزش شنا :

محتویات مقاله ورزش شنا که در شصت و یک صفحه و در قالب فایل PDF آماده شده است در ابتدا به تعریف ورزش شنا ، تاریخچه این ورزش پر طرفدار ، تجهیزات مورد نیاز یک شناگر ، انواع شنا ، فواید و خطرات ورزش شنا و در آخر هم قوانین و مقررات ورزش شنا پرداخته شده است که امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

تعریف ورزش شنا

ورزش شنا ، مهارت یا ورزش شناور ماندن و حرکت، درون آب است. در واقع شنا کردن به معنی حرکت انسان، حیوانات و یا هر مخلوقی بدون هر گونه کمک خارجی درون آب می‌ باشد. آموختن شنا، علاوه بر تقویت جسم، در مواقع اضطراری و افتادن ناگهانی درون آب، زندگی انسان را نجات خواهد داد.بسیاری از حیوانات، هنگام تولد و به طور غریزی، قادر به شنا کردن هستند ؛اما انسان باید شنا کردن را یاد بگیرد.

یادگیرندگان شنا، تمرین‌ های خود را اغلب در استخرهای کم عمق و کناره دریاها شروع می‌ کنند. آن ها ابتدا شناور ماندن روی آب و سپس حرکت‌ های پا را می‌ آموزند و در پایان حرکت‌ های دست را نیز یاد خواهند گرفت. برای‌ شنا کردن‌ آسان‌ و روان، شناگران‌ در مفاصل‌ اصلیشان، به‌ انعطاف‌ پذیری‌ مطلوبی‌ نیاز دارند. شناگران تازه کار باید چگونگی حرکت‌ های هماهنگ دست با نفس کشیدن را تمرین کنند. شناگران، معمولاً یک یا چند شنا می‌ آموزند.

تاریخچه ورزش شنا

شواهد باستان شناسی نشان می‌ دهند که قدمت شنا و شنا کردن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن‌ های آشور و یونان و روم باستان باز می‌ گردد. آنچه از گذشته آموزش شنا می‌ دانیم بر اساس یافته‌ هایی است که از «حروف تصویری» هیروگلیف مصریان به دست آورده‌ ایم. یونانی‌ های باستان و رومی‌ ها شنا را جزو برنامه‌ های مهم آموزش نظامی خود قرار داده بودند، و مانند الفبا یکی از مواد درسی در آموزش مردان بوده‌ است. شنا در شرق به قرن اول قبل از میلاد باز می‌ گردد. ژاپن جایی است که شواهد و مدارکی از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در قرن هفدهم به دستور رسمی حکومتی شنا به صورت اجباری در مدارس تدریس می‌ شد.

شما عزیزان برای دانلود تحقیق و مقاله پیرامون ورزش شنا و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله ای کامل پیرامون ورزش بسکتبال

دانلود مقاله ای کامل پیرامون ورزش بسکتبال

 • موضوع مقاله : ورزش بسکتبال
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۵۳ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله ورزش بسکتبال :

بسکتبال چیست؟

تعریف ورزش بسکتبال به این گونه است که بسکتبال یک ورزش گروهی و با کمک یک توپ است. هدف هر تیم از انجام بازی کسب امتیاز از طریق انداختن توپ در داخل حلقه ی تیم مقابل می باشد، لذا تاکید فراوانی بر تقویت مهارت های پرتاب صورت می گیرد. هر توپی که از حلقه ی حریف عبور کند و داخل آن برود گل نامیده می شود.

تاریخچه بسکتبال

بسکتبال مانند سایر رشته های ورزشی تاریخچه خاص خود را دارد و از زمان پیدایش آن تاکنون ، تغییرات قابل ملاحظه ای در قوانین ، مقررات ، شکل بازی و دیگر ابعاد آن بوجود آمده است. قبل از اختراع رسمی ورزش بسکتبال ، ورزش هایی بوده اند که شباهت زیادی به بسکتبال داشته اند. در قرن دهم قبل از میلاد ، نوعی بازی به نام ’’پوک-تا-پوک‘‘ در قبایل اولمک (Olmecs) مکزیک رواج داشت که در آن از حلقه و توپی شبیه بازی بسکتبال امروزی استفاده می شد. ’’پوک-تا-پوک‘‘ بعنوان یک جشن مذهبی شناخته می شد. توپ بازی ، از برگ و ساقه گیاهان مقدس ساخته شده بود و حفره هایی به منزله سبد وجود داشت و در اطراف زمین ، مجسمه خدایان آن زمان تعبیه شده بود.

بسکتبال در ایران

دایره المعارف بریتانیا ، سال ورود بسکتبال به کشور ما ایران را ۱۹۰۱ میلادی برابر با ۱۲۸۰ ه.ش نوشته است اما آنچه مسلم است اینکه اولین نشانه های ورود بسکتبال به ایران در سال های ۱۳۱۰ و ۱۳۱۱ دیده شده که آن هم توسط کارکنان سفارتخانه های خارجی در ایران بوده است .

در سال ۱۳۱۴ ، یک مربی ورزش به نام “فریدون شریف زاده” ورزش بسکتبال را به دانش آموزان دبیرستان البرز (کالج البرز) تهران معرفی و پایه گذاری کرد و کم کم دیگر مربیان ورزش به گسترش و آموزش این ورزش پرداختند .

در سال ۱۳۲۴ ، فدراسیون بسکتبال ایران تشکیل شد و نخستین حضور بسکتبال ایران در میدان های بین المللی ، در بازی های المپیک لندن (۱۹۴۸) بود .

از میان بهترین بازیکنان تاریخ بسکتبال ایران در آن زمان می توان این نام ها را بر شمرد :

کامبیز مخبری ، حسین سرودی ، مسعود ماهتابانی ، نادر کاشانی ، سروش نگهبان ، امیر ایلیاوی ، مجید توفیق و مظفر بنی هاشم .

شما عزیزان برای دانلود مقاله ای کامل پیرامون ورزش بسکتبال و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله کامل پیرامون ورزش والیبال

دانلود مقاله کامل پیرامون ورزش والیبال

 • موضوع مقاله : ورزش والیبال
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۶۹ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله درباره ورزش والیبال :

 ورزش والیبال چیست؟

ورزش والیبال یک ورزش گروهی است که در آن بازیکنان هر تیم در دوسوی یک تور قرار گرفته و سعی می‌ کنند تا توپ را با گذراندن از تور در زمین تیم مقابل فرود آوردند.

والیبال در سال ۱۸۹۵ در کشور آمریکا متولد شد و شهرت جهانی آن پس از المپیک ۱۹۶۴ توکیو که برای اولین بار در برنامه بازی‌ های المپیک قرار گرفت، فراگیر شده‌ است. والیبال تقریبا در تمام دنیا بازی می‌ شود اما در شرق آسیا، برزیل، ایتالیا محبوب‌ تر است. این رشته تقریبا برای تمام گروه‌ های سنی مناسب است. انجام بازی والیبال فضای زیادی احتیاج ندارد و وسایل آن که شامل توپ و تور می‌ باشد گران نیستند.

تاریخچه ورزش والیبال

والیبال ورزش مورد علاقه سربازها در جنگ جهانی دوم بود. ورزش والیبال که در ابتدا مینتونت (Mintonette) نامیده می‌ شد در سال ۱۸۹۵ – یعنی چهار سال پس از تولد بسکتبال – توسط فردی بنام ویلیام جی. مورگان ابداع شد. مورگان متولد سال ۱۸۷۰ در شهر نیویورک بود که پس از تحصیل در کالج جوانان مسیحی مسئولیت تهیه برنامه‌ های ورزشی برای سلامتی و تندرستی مردان به او واگذار شده بود. او این بازی را با ترکیب بازی‌ های بسکتبال، تنیس و هندبال ایجاد کرد و هدفش طراحی ورزشی بود که برای افرادی که تمایل به تحرک کمتری دارند، مناسب باشد. قوانین بازی در ابتدا بسیار ساده بود چرا که بیشتر از آن که شبیه ورزش باشد، یک تفریح محسوب می‌ شد اما به تدریج پس از آن که این ورزش در کشورهای دیگر ،به خصوص فیلیپین ،نیز علاقه‌ مندانی یافت، لزوم تدوین قوانین رسمی برای آن احساس شد. تور اولیه‌ ای که برای این بازی در نظر گرفته شده بود با ایده از تنیس، ۲ متر انتخاب شد و با توپ بسکتبال شبیه به بازی هندبال انجام می‌شد. این ورزش تا سال ۱۹۰۰ توپ مخصوصی برای خود نداشت و با هر توپی ،از جمله توپ بسکتبال ،آن را بازی می‌ کردند. هدف هر تیم آن بود که توپ را در زمین حریف فرود بیاورد و در این راه توپ در دست یاران خودی می‌ چرخید. در سال ۱۹۱۲ امتیازهای هر گیم ۲۱ تعیین شد و ارتفاع تور نیز بیشتر شد. فیلیپینی‌ ها اولین قانون مدون برای این بازی را در سال ۱۹۱۶ تهیه کردند و به دنبال آن در سال ۱۹۲۸ اتحادیه والیبال ایالات متحده آمریکا تشکیل شد و به وضع قوانین این ورزش اقدام کرد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله کامل پیرامون ورزش والیبال و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون ورزش

دانلود مقاله پیرامون ورزش

 • موضوع مقاله : ورزش
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۲۳ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله درباره ورزش :

آشنایی با ورزش

ورزش چیست؟

ورزش شامل فعالیت هر کس با یک منظور و در محیطی متفاوت از محیط روزانه برای مسابقه، لذت بردن ، برای کسب برتری، برای پیشرفت مهارت یا ترکیبی از تعدادی از این هاست. تفاوت منظور همراه با در نظر گرفتن مهارت فرد یا گروه یا دلیری علامت مشخصه ورزش است.

انواع مختلفی از ورزش وجود دارند و انسان ها قسمت مهمی از وقت، پولو دلبستگی خود را نه فقط به عنوان شرکت کننده بلکه به عنوان تماشاگر به آن ها اختصاص می دهند .

تاریخچه ورزش

تمدن ها در ورزش سراسر تاریخ ، توانستند یک معامله بزرگ که تغییر اجتماع و ماهیت در ورزش است را آموزش بدهند . آن ها چیزهای بسیار جدیدی از هنر را در فرانسه ، آفریقا و استرالیا ی ما قبل تاریخ که مدرک آن در مراسمات رسمی تهیه شد را کشف کنند .

این کسب مهارت ها وابسته به سفارش مردم است که برای یافتن معانی فعالیت ها در ورزش به صورت یک مروارید گران بها می درخشد . مثلا ورزش ژیمناستیک در میان چینی ها پیشینه‌ زیادی دارد .

ورزش های دیگر شامل : پرتاب نیزه ، پرتاب دیسک و پرش بلند و کشتی است. رسوم سنت گرایی ورزش باستانی ایرانی ، هنر زورخانه ای بود که اکنون با این روش تماس اندکی دارند . در میان دیگر ورزش های ایرانی چوگان و پرتاب نیزه هم وجود داشت. دسترسی به ورزش های عمومی با تاسیس یونان قدیم ، ایجاد شد . کشتی ، دومیدانی ، بوکس ، پرتاب نیزه ، پرتاب دیسک و مسابقه ارابه سواری نیز در آن زمان متداول بود.

اهمیت ورزش

امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با آن سرو کار دارند. برخی از مردم، ورزشکار حرفه ای اند و گروهی ورزشکار آماتور . گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی بوده، وعده ای نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند.

وزارتخانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تاسیس شده و مخارج زیادی صرف ورزش ، ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهیه وسائل و لباس های ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی می شود. بخش های قابل توجهی از برنامه های تلویزیون ، رادیو، مجلات و سایر رسانه های گروهی، به ورزشی و اخبار ورزشی اختصاص دارد و خلاصه ورزش یکی از اموری است که در جهان به صورت جدّی مطرح بوده و از جهات مختلف دارای اهمیت می باشد

شما عزیزان برای دانلود مقاله پیرامون ورزش و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله بررسی تمرینات ورزش یوگا

دانلود مقاله بررسی تمرینات ورزش یوگا

 • موضوع مقاله : بررسی تمرینات ورزش یوگا
 • مربوط به رشته : تربیت بدنی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۳۴ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله بررسی تمرینات ورزش یوگا :

یوگا فلسفه است نه مذهب و نه چنین ادعائی دارد یوگا آئین علمی و عملی و سری و طریقی سیر و سلوک است از این رو در این طریق صحبت و گفتگو وجود ندارد، مکتبی است که درب به روی همه گشوده و میزبانی است که از هر نوع میهمانی با هر نوع اعتقاد یا سن و سال پذیرائی می کند. گرایش ورزش یوگا به شناخت درون انسان است و تاکنون سعی وافر برای کنکاش در نهاد انسان بعمل آورده و خوشبختانه در بازگشائی اسرار شگفت انگیزش آدمی دست آوردهائی داشته است. یوگا قدمت زیادی دارد و پتانچلی تنها نظم دهنده این مکتب هشت گانه است.

یوگا می کوشد تا در اعماق بحر وجود، گوهر هستی را استخراج کند و از این طریق اعتقاد به وحدت دارد و هستی را زائیده امتزاج امواج و نیروها می داند که سرانجام ناشی از یک قدرت است که ما آن را خدا می نامیم. یوگا اعتقاد راسخ به وجود روح و بقاء آن دارد و قانون کار ما را یک قانون ازلی لایتغیر به حساب می آورد به منظور رهائی از کارها، پاکسازی و تطهیر را ضروری می داند در انتقال این فرهنگ، عمل سالم سازی و ایجاد هماهنگی روح و جسم انحرافاتی به چشم می خورد از آن جمله در تعابیر و تفاسیر از هدف اصلی به دور می افتند و یا اینکه این تمرینات را به صورت تمرینات ورزشی می نگرند و یا به انجام تمرینات نمایشی می پردازند و بدون اینکه ظرفیت بدن در قبول حرکات محاسبه شود. یوگا راهی است ساده و آسان که از حرکات کاملاً ابتدائی داوطلب را به انجام حرکات پیشرفته و مشکل هدایت می کند. تمرینات یوگا مشابه دارو است که متناسب با ظرافت حساسیت آن با بدن انسان تجویز می شود همانگونه که نسبت مصرف دارو باید رعایت شود تا منجر به نتیجه گردد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله بررسی تمرینات ورزش یوگا و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

مقاله بررسی تعیین رابطه میزان انحنای مهره های پشتی و انعطاف پذیری

مقاله بررسی تعیین رابطه میزان انحنای مهره های پشتی و انعطاف پذیری

 • موضوع مقاله : بررسی تعیین رابطه میزان انحنای مهره های پشتی و انعطاف پذیری
 • مربوط به رشته : تربیت بدنی و علوم ورزشی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۴۹ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله بررسی تعیین رابطه میزان انحنای مهره های پشتی و انعطاف پذیری :

افزایش غیر طبیعی قوس ناحیه پشتی را گرد پشتی یا کیفوزیس می نامند که در این عارضه که قسمت بالای پشت گرد شده استخوان جناغ  فرو می رود و سینه پایین می آید. بدین ترتیب حفره سینه کوچک می شود و احتمالاً اندام های بسیار حساس داخلی از موقعیت اصلی خود تغییر جا می دهند. در موارد شدید، بروز این ناهنجاری همراه با اختلالات تنفسی و خستگی زودرس است امروزه تمام دست اندرکاران و مربیان ورزشی معتقدند که برای رسیدن به سطوح بالای قهرمانی به آمادگی جسمانی بالایی نیاز است. در این میان عامل انعطاف پذیری از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که انعطاف پذیری با افزایش دامنه حرکت حول مفاصل اولاً ازدردهای عضلانی و آسیب های ورزشی جلوگیری می کند و ثانیاً به بهبود اجرای فعالیت های ورزشی کمک می نماید. فردی که دارای ستون فقرات غیر قابل انعطاف است. در بسیاری از فعالیت های جسمانی و همچنین در جذب کامل ضربات وارده بر ستون فقرات در هنگام راه رفتن، دویدن و پریدن ناتوان می باشد. عدم انعطاف پذیری در پشت همچنین می تواند باعث وضعیت بد بدنی، فشردگی اعصاب محیطی و اندازه گیری های دردناک شود. تست میدانی که در این تحقیق جهت سنجش انعطاف عضلات پشتی ستون فقرات به کار می رود، تست خمش به پشت است.

شما عزیزان برای دانلود مقاله بررسی تعیین رابطه میزان انحنای مهره های پشتی و انعطاف پذیری و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.