مقالات سیاسی

دانلود مقاله اهمیت سیاست در دین اسلام

 • موضوع مقاله : اهمیت سیاست در دین اسلام
 • مربوط به رشته : علوم سیاسی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۴۴ صفحه

اهمیت سیاست در دین اسلام

استعمار بر آن شد تا میان دین و سیاست جدایى بیفکند و علماى اسلام را در وضعى قرار دهد که صرفا به بررسى مسائلى از قبیل حیض و نفاس بپردازند آن گاه این توهم را در مردم پدید آوردند که روحانیان توان انجام امور سیایس را ندارند.. آنان این شایعه را در برنامه هاى آموزشى رواج دادند، در حالى که پیامبر اکرم (ص) و نیز خلفا و امامان هیچ کدام میان دین و سیاست جدایى قائل نشدند.

ادامه + دانلود

دانلود مقاله نظرهای هانتینگتون درباره انقلاب ها

 • موضوع مقاله : نظرهای هانتینگتون درباره انقلاب ها
 • مربوط به درس : توسعه و نوسازی سیاسی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۳۹ صفحه

نظریات پیرامون انقلاب و نظم سیاسی

اگر هیچ گروهی به دنبال فروپاشی رژیم پیشین از آمادگی و توانایی برقراری حکومت مؤثر برخودار نباشد، دسته ها و نیروهای اجتماعی بسیاری به مبارزه بر سر قدرت می پردازند. این مبارزه به بسیج رقابتی گروه های جدید در عرصه سیاست منجر می شود،‌ و انقلاب، خود حالت انقلابی پیدا می‌ کند. هر گروه از رهبران سیاسی در صدد تحمیل اقتدار خود بر می آید،‌ و در این فرایند یا در ایجاد پایگاه حمایت مردمی گسترده از رقیبانش موفق تر عمل می‌کند و یا قربانی آنها می شود.

نظریات هانتینگتون در مورد انقلاب

نظریات هانتینگتون در مورد انقلاب

به دنبال فروپاشی رژیم پیشین، سه نوع گروه اجتماعی نقش های مهمی را در فرایند بسیج سیاسی ایفا می‌ کنند. در ابتدا، همانگونه که برینتون و دیگران استدلال نموده اند، میانه روها (کرنسی در روسیه، مادرو در مکزیک،‌ سون یات سن در چین) معمولاً قدرت را به دست می گیرند. آنها عموماً تلاش می‌کنند یک نوع دولت لیبرال، دموکتراتیک و قانونی تشکیل دهند. همچنین،‌ آنها عموماً این دولت را احیای نظم قانونی گذشته توصیف می‌ کنند: مادرو در مکزیک به دنبال احیای قانون اساسی ۱۸۵۶ بود، و ترک های جوان لیبرال در ترکیه می خواستند قانون اساسی ۱۸۷۶ را احیاء کنند؛ حتی کاسترو در مرحله میانه روی اولیه اش اظهار نمود که هدفش احیای قانون اساسی ۱۹۴۰ است. در موارد نادری، این رهبران ممکن است با شدت گیری فرآیند انقلابی در مراحل بعد، خود را با آن همراه کنند: کاسترو در انقلاب کوبا ابتدا نقش کرنسکی میانه رو و سپس نقش  لنین تندرو را ایفا نمود. اما در اکثر موارد، میانه روها میانه رو باقی می مانند و از قدرت بیرون رانده می شوند. ناکامی آنها دقیقاً از ناتوانی شان در حل مشکل بسیج سیاسی ناشی می شود. از یک طرف، آنها انگیزه و بی رحمی لازم را برای توقف بسیج گروه های جدید در عرصه سیاست ندارند؛ و از طرف دیگر فاقد خط مشی تندروانه ی رادیکال هستند که آنها را به انجام این کار رهنمون سازد. توقف بسیج مستلزم تمرکز قدرت، و خط مشی تندروانه مستلزم گسترش قدرت است. لیبرال ها که قادر و مایل به انجام هیچ یک از این دو کار ویژه نیستند، یا به وسیله ضد انقلابیونی که کار ویژه اول را انجام می دهند، کنار زده می شوند،‌ و یا به وسیله انقلابیون افراطی تری که کار ویژه دوم را انجام می‌ دهند. عملاً در همه وضعیت های انقلابی، ضد انقلابیون، غالباً با حمایت خارجی، تلاش می‌ کنند گسترش مشارکت سیاسی را متوقف سازند، و یک نظم سیاسی مبتنی بر قدرت محدود و در عین حال متمرکز را دوباره برقرار می‌ کنند. هوئرتا در مکزیک، کورنیلیوف در روسیه،‌ یوان شی کای در چین،‌ تا حدی رضاشاه در ایران، و مصطفی کمال در ترکیه، همگی این نقش ها را به ترتیب پس از سقوط رژیم پورفیریو دیاس، و سلسله های رومانوف، چینگ قاجار و عثمانی ایفا نمودند. همانطور که این نمونه‌ ها نشان می دهند، ضد انقلاب ها تقریباً همگی از نظامیان هستند. زور یک منبع قدرت است، اما تنها در صورتی مؤثر است که به یک اصل مشروعیت بخش متکی باشد. هوئرتا و کورنیلیوف چیزی به جز زور عریان نداشتند، و در مواجهه با رادیکال شدن انقلاب و بسیج گروه های اجتماعی بیشتری در عرصه سیاست، شکست خورند. یوان شی کای، و رضاشاه، هر دو تلاش نموند نظام های حکومتی سنتی جدید و قدرتمندتری بر ویرانه های سلسله پیشین تأسیس کنند.

فهرست مطالب مقاله نظریات هانتینگتون در مورد انقلاب ها

 1. نظریه های نتینگتون در رابطه با خشونت سیاسی
 2. انقلاب و نظم سیاسی
 3. بحث پیرامون مدرنیزاسیون
 4. مدرنیزاسیون باعث انقلاب می شود
 5. انقلاب ها
 6. منابع و مآخذ

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون مجلس خبرگان

دانلود مقاله پیرامون مجلس خبرگان

 • موضوع مقاله : مجلس خبرگان
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۷۰ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله در مورد مجلس خبرگان :

اعتبار و مشروطیت اعضای مجلس خبرگان

اعضای مجلس خبرگان ، «بالاصاله» از طرف خود و «بالوکاله» از طرف موکلان خویش که جمهور مردم ایران اند (همه مردم یا اکثریت آنان)، برای شناخت فقیه جامع شرایط رهبری، به تحقیق و تبادل نظر درباره فقیهان عصر می پردازند و پس از تبیّن رشد ازغی و آشکار شدن حق، ولایت فقیه معیّن را خود بالاصاله می پذیرند و از باب بیّنه یا گزارش کارشناسانه خبیر، او را به موکلان خود معرفی می کنند. اعضای این مجلس کسانی هستند که جمهور مردم از جهت علمی و عملی بدان ها اعتماد و وثوق دارند.

اصل یکصد و هفتم و یکصد و هشتم قانون اساسی، عهده دار بیان مشروعیت مجلس خبرگان و اعتبار آرای اعضای آن است؛ البته تفصیل آن اعتبار و نیز مشروعیت مصوبات مجلس خبرگان، بر عهده قوانین موضوع و مصوب خود خبرگان است که قانون اساسی، چنین اختیاری را به آنان داده است. بنابراین، اعتبار مشروعیت مجلس خبرگان، به آرای عمومی وابسته است، چنان که اعتبار ریاست رئیس جمهور و مشروعیت نمایندگی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به رأی مردم متکی است؛ با این تفاوت که نفوذ ریاست جمهوری، به تنفیذ مقام رهبری و اصل اعتبار نمایندگان مجس شورای اسلامی که اعضای آن در سایه مشروعیت آن، صاحب اعتبار و مشروعیت می شوند، به تحقق شورای نگهبان، که فقهای آن منصوب مستقیم رهبری اند و حقوق دانانش به وسیله مسئول قوه قضائیه که او نیز منصوب رهبر است، به مجلس معرفی می شود ،نیازمند است، ولی اعتبار و مشروعیت نمایندگی اعضای مجلس خبرگان، همانند مشروعیت تأسیس خود مجلس خبرگان، به تنفیذ، تصویب و تأیید رهبری احتیاجی ندارد. در استقلال مجلس خبرگان و بی نیازی آن از نصب و تأیید رهبر، می توان به قانون مصوب خود مجلس خبرگان استشهاد کرد، زیرا مجلس مزبور، در عزل، نصب و پذیرش استعفای برخی اعضای معذور، مستقل است و به تنفیذ مقام رهبری نیاز ندارد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله پیرامون مجلس خبرگان و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون نهضت تنباکو و تحریم تنباکو

دانلود مقاله پیرامون نهضت تنباکو و تحریم تنباکو

 • موضوع مقاله : نهضت تنباکو و تحریم تنباکو
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۶۳ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله نهضت تنباکو :

در یکی از مراحل بحرانی تاریخ اسلام که استعمار انگلیس با کسب امتیاز تنباکو می رفت تا کشور اسلامی ایران را در ردیف مستعمرات خود در آورد عالمی متعهد مرزبانی آگاه و بیدار مرجع عالیقدر جهان تشیع میرزای شیرازی بزرگ عمق توطئه را دریافت و با صدور فتوای تحریم تنباکو بزرگترین ضربه را بر پیکر دولت استعمارگر انگلیس نواخت و او را در اهداف شوم و شیطانی خود ناکام کرد.

این فتوای قاطع و کوبنده استبداد را رسوا ساخت . قوت و قدرت اسلام و رهبران مذهبی را به نمایش گذاشت . برای نخستین بار توانایی مبارزه منفی را در رویارویی با قوی ترین قدرت زمان به اثبات رساند. الهام بخش همه حرکت های ضداستعماری و ضداستبدای کشورهای اسلامی گردید و… از این رو شایسته است که محققان درباره این فتوا و نقش تاریخ ساز آن به بحث و بررسی بنشینند و این مقطع از تاریخ ایران را که در حقیقت سرفصل مبارزات ضداستعماری امت اسلامی ایران است به دور از جعل و تحریف به همه انسان های به تنگ آمده از قدرت های استعماری و استبدادی بشناسانند.

گر چه درباره نهضت تنباکو کتابها ، رساله ها و مقالات بسیاری نگاشته شده که برخی نیز شایان تقدیر و تشکر است ولی از این حقیقت نمی توان چشم پوشید که حرکت های ضد استعماری و ضد استبدادی همواره در طول تاریخ از دست تحریف قلم به مردان و تاریخ نگاران درباری و استعماری مصون نمانده اند. هر چه حرکت کوبنده تر عظیم تر و شکننده تر بوده تلاش دشمنان نیز در جعل و تحریف قوی تر و پیچیده تر. تاریخ مبارزات صد ساله ملت مسلمان ایران گواه این مدعاست و تحریم تنباکو بهترین شاهد .

شما عزیزان برای دانلود مقاله پیرامون نهضت تنباکو و تحریم تنباکو به صورت کامل و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله بررسی جایگاه ایران در بازار جهانی نفت

 • موضوع مقاله : بررسی جایگاه ایران در بازار جهانی نفت

دانلود مقاله بررسی جایگاه ایران در بازار جهانی نفت

 • مربوط به رشته : مهندسی نفت
 • فرمت اجرایی : در قالب Doc
 • تعداد صفحات : ۴۹ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله بررسی جایگاه ایران در بازار جهانی نفت :

برای مشخص کردن جایگاه ایران در بازار جهانی نفت ،‌ بهتر است مقایسه ای میان ظرفیت ها وعملکردهای ایران در بخش انرژی با بزرگترین بازیگران دولتی در این عرصه صورت پذیرد.  آمریکا،‌ عربستان، روسیه و چین بزرگترین بازیگران عرصم نفت جهان هستند که علت عمده این امر به ظرفیت عظیم ذخایر،‌ تولید و مصرف نفت و فرآورده های آن در این کشورها باز می گردد. به این ترتیب می توان گفت ایران در بازار جهانی نفت بازیگری میان پایه و با توانائی ها و ظرفیت هایی در مجموع در متوسط است و چشم انداز آینده نیز حاکی از آن است که این وضعیت ایران در بازار انرژی جهان،‌ کم و بیش ادامه خواهد یافت.

شناسایی جایگاه دقیق و واقعی ایران در بازار انرژی ،‌زمینه اتخاذ رویکردی مناسب و مبتنی بر ظرفیت ها و منافع ملی کشور را در بخش نفت و گاز فراهم می کند. اتخاذ چنین رویکردی، به ایجاد توازن صحیح میان درون نگری و برون نگری در سیاست های بخش نفت و گاز کشور متکی است. اکنون که جایگاه ایران در بازار جهانی نفت از نظر ظرفیت تولید و ذخایر نفت و گاز مشخص شد، سئوالی که مطرح می شود این است که آیا ارتقای جایگاه ایران در چنین بازاری امکان پذیر است؟‌ در پاسخ به این سئوال باید گفت ‹‹ارتقای جایگاه ایران در بازار جهانی نفت ،‌ به تغییر توازن موجود میان درون نگری و برون نگری در سیاست گذاری و اداره بخش نفت در کشور بستگی دارد. بدین ترتیب که برای ارتقای موقعیت ایران، تقویت درون نگری در امر تولید و مصرف نفت و گاز،‌و تقویت برون نگری در امر جذب سرمایه های خارجی و تحرک دیپلماسی نفتی کشور ضروری است.››

شما عزیزان برای دانلود مقاله بررسی جایگاه ایران در بازار جهانی نفت و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله بررسی علل و عوامل انحطاط مسلمانان در صدر اسلام

دانلود مقاله بررسی علل و عوامل انحطاط مسلمانان در صدر اسلام

 • موضوع مقاله : بررسی علل و عوامل انحطاط مسلمانان در صدر اسلام
 • مربوط به رشته : علوم سیاسی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۵۹ صفحه

توضیحی مختصر از پایان نامه بررسی علل و عوامل انحطاط مسلمانان در صدر اسلام :

فرازهای سخنان علی (ع) که می فرماید: ما برای احیاء دین و غلبه صلاح بر فساد قیام کردیم تا بندگان مظلومان تو ای خدا،  احساس امنیت نموده و حدود به تعظیل کشیده تو به اجرا در آید، حاکی از مراحلی عظیم از انحرافات و انحطاط مسلمانان است که در فاصله زمانی کوتاهی بعد از وفات پیامبر (ص) رخ داده بود. چه اینکه در این خطبه علی (ع) در توجیه ضرورت انقلاب اصلاحی خویش می خواهد بگوید که پیش از قیام او چهره دین دگرگون شده و فساد بر صلاح غلبه یافته و امنیت از مردم مستضعف سلب و قوانین الهی از اجراء باز مانده بود. و او بود که بعنوان اولین مسلمان بایستی باصلاح این انحرافات می پرداخت. بنابراین سؤالی که  برای هر خواننده این سخن می تواند مطرح گردد،این است که چه عواملی دست به دست هم داده بود که با این سرعت پس از وفات پیامبر (ص) تنها در فاصله بیست و پنج سال این همه انحراف اجتماعی در جامعه در جامعه اسلامی مطرح گردید که علی (ع) برای نابودی این انحرافات خود را ملزم به قیام همه جانبه و حرکت اصلاحی بنیادین می بیند؟

یکی از عواملی که در پیدایش انحطاط مسلمانان عظیم اجتماعی آنگونه که در بیانات مولای متقیان آمده است. تأثیر عمده‌ ای داشت، روش خلیفه دوم در تقسیم ثروت و سهمیه رزمندگان از بیت‌ المال بود.

شما عزیزان برای دانلود مقاله بررسی علل و عوامل انحطاط مسلمانان در صدر اسلام و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون ملی شدن صنعت نفت ایران

دانلود مقاله پیرامون ملی شدن صنعت نفت ایران

 • موضوع مقاله : ملی شدن صنعت نفت ایران
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۱۳۷ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله ملی شدن صنعت نفت ایران :

این تحقیق بر اساس نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران می ‎باشد که در آن عنوان هایی چون اشغال ایران توسط آمریکایی ها ، انگلیسی ها و روسی ها ، حضور آمریکایی ها در ایران به قصد اجرا کردن اهدافشان در ایران و به خصوص بدست آوردن نفت ایران ، شکل گیری سیاست آمریکا در ایران ، نقش آمریکا در به قدرت رساندن رزم آرا به عنوان نخست وزیر در ایران و .. به بحث گذاشته شده است و در آخر نیز مطلبی درباره نفت ایران امروزی نوشته شده است که هم اکنون نفت در کشور ما چگونه مصرف و مبادله می ‎شود .

پس از استعفای علا از نخست وزیری ، مجلس شورای مجلس به نخست وزیری دکتر محمد مصدق قبول مسئولیت را مشروط و منوط به تصویب گزارش قانونی ۹ ماده ای کمیسیون نفت کرد و لذا مجلس شورای ملی در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۳۰ پس از تغییرات جزیی که در آن به عمل آورد ، آن را مورد تصویب قرار داد . قانون ۹ ماده ای اجرایی ملی شدن صنعت نفت در ۱۰ اردیبهشت به تصویب مجلس سنا رسید و در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۳۰ (۲ مه ۱۹۵۱ ) دکتر مصدق ضمن معرفی کابینه خود به مجلس شورای ملی ، اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور را که در سرلوحه برنامه دولت خود قرار داده بود ، اعلام داشت .

شما عزیزان برای دانلود مقاله پیرامون ملی شدن صنعت نفت ایران و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله سیاست داخلی امیرکبیر در دوران صدارت

دانلود مقاله سیاست داخلی امیرکبیر در دوران صدارت

 • موضوع مقاله : سیاست داخلی امیرکبیر در دوران صدارت
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۶۸ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله سیاست داخلی امیرکبیر در دوران صدارت :

امیرکبیر در اواخر عمر ثلث اموال خود را برای کارهای عام المنفعه و رد مظالم وصیت کرد،‌ همانند همه مسلمانانی که جداً معتقد به روز قیامت و حساب و کتاب و جزا هستند و این عقیده در زندگی آنها اثر می گذارد. مسجد و مدرسه مرحوم حاج شیخ عبدالحسین که اکنون در بازار تهران مورد استفاده مسلمانان است ازهمین ثلث امیرکبیر ساخته شده است. البته در دوران صدارت امیرکبیر زمین آن را خریده و نقشه ساختمان را هم تهیه کرده بود ولی مهلت پیاده کردن نقشه را نیافت و طبق وصیت او بعد از مرگش وصی او، حاج شیخ عبدالحسین آن را ساخت و ساختمان امامزاده زید در تهران نیز از آثار مرحوم امیرکبیر است. امیرکبیر به چاپخانه اخطار کرده بود که کلمات قرآن را روی کاغذ های باطله چاپ نکنند چون کاغذها توسط دکاندارها به صورت ظرف اجناس مصرف و دردست و پا می افتاد و باعث هتک احترام قرآن می شد. باید تصدیق کرد که  اینگونه جزئیات مورد توجه کمتر زمامدار مسلمان و متدین واقع  می شود هنر و علوم تازه ای که در غرب رواج پیدا کرده بود و تا آن روز در اروپا قدم های بلندی به طرف تکامل و ترقی برداشته شده بود در اثر ارتباط و رفت و آمد این پیشرفت ها از نظر سردمداران ایرانی پوشیده نبود. اما در ایران کفر به شمار می رفت و اقدامی برای اقتباس آن شرقی به چشم نمی خورد. اما به جای آب بازار رشوه و دزدی و تجاوز و تعدی و زورگویی هرچه بخواهید  رواج داشت تملق و چابلوسی وخودستایی رواج کامل داشت.

اصلاح مملکت نیاز به مبارزه در دو جناح داخلی و خارجی داشت و مشکل این  بود که چون فساد و نابسامانی به نفع دشمنان خارجی و اعمال داخلی آنها بود و هر دو دسته برای حفظ منافع خود احتیاج به فساد ناشی از دسته دیگری داشت هرکس به فکر اصلاح در یکی از دو جناح می افتاد دشمن مشترک هر دو جناح که مکمل هم بودند به حساب می آمد . روی این اصل امیرکبیر که قهرمان اصلاحات بود نمی توانست نیروهای خود را برای اصلاح جناح داخل، یا خارج متمرکز کند و پس از فراغ کار به اصلاح دیگری برود بلکه ناچار بایست این دو جناح را با هم در عرض هم مورد اصلاح قرار دهد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله سیاست داخلی امیرکبیر در دوران صدارت و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله مکتب بوداپست (School Budapest)

 • عنوان مقاله : مکتب بوداپست (School Budapest)دانلود مقاله مکتب بوداپست (School Budapest)
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۴۳ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله مکتب بوداپست (School Budapest) :

نام مکتب بوداپست را در واقع ، «جورج لوکاچ» به جریان فکری چپ نو مجارستان داده است . اندیشمندان مکتب بوداپست کوشیدند، با نقد مارکسیسم ارتدوکس ، به باز آفرینی اندیشه مارکسیستی بپردازند خواست این نظریه پردازان ، در نهایت ، جامعه‌ ای سوسیالیستی و دموکراتیک است. شایان ذکر است که به جهت کمبود منابع درخصوص موضوع مکتب بوداپست منبع اصلی را مکتب بوداپست  محمد جعفر پوینده را که در بهار ۱۳۶۹ به رشته تحریر در آورده است قرار داده شده است. این کتاب اطلاعات سودمندی را درباره این دبستان در اختیار علاقمندان می گذارد. در ادبیات سیاسی و جامعه شناختی ما جای چنین اثری خالی بود و مترجم در گزینش مطالبی که بتوانند معرف اندیشه‌ های این نحله باشند موفق است. « سامی نعیر» اندیشگر معاصر فرانسوی به اختصار به معرفی سردمداران مکتب بوداپست و دیدگاه‌ های اصلی آن می پردازد. «آگنس هلر» ، « فرنس فهر»، « جورج مارکوش» و ، میهای وایدا» به گفته جورج لوکاچ گروهی را پدید می آورند که خود او نام «مکتب بوداپست» را به آن می دهد اما به اعتقاد نویسنده به این سیاهه اسامی زیر را باید افزود: آندراش هگدوش، ماریا مارکوش، جورج بنس، یانوش کیش، شاندور رادنوتی و جورج کنراد. نعیر معتقد است که این مکتب از آثار لوکاچ  در دوره بیش از استالین ( از جان و صورت‌ ها تا تاریخ و آگاهی طبقاتی) و پس از استالین «آخرین زیبایی شناسی و هستی شناسی وجود اجتماعی» تاثیر فراوانی پذیرفته است. اما به تاثیرپذیری از او محدود نمی شود.

شما عزیزان برای دانلود مقاله مکتب بوداپست (School Budapest) و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله مشروعیت ولایت فقیه از دیدگاه امام خمینی (ره)

مشروعیت_ولایت_فقیه

 • عنوان مقاله : مشروعیت ولایت فقیه از دیدگاه امام خمینی (ره)
 • مربوط به رشته های : الهیات ، معارف و فقه
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۴۴ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله مشروعیت ولایت فقیه از دیدگاه امام خمینی (ره) :

مشروعیت ولایت فقیه : ولایت فقیه رکن و پایه اساسی جمهوری اسلامی ایران می باشد که توسط معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی تئوریزه و بنیانگذاری شده است آنچنان که از اول انقلاب مقالات، کتب، نشریات مختلف در رد یا تأیید آن بخاطر حساسیت و اهمیت این موضوع در ماندگاری حکومت دینی از دو سمت و سو یکطرف موافقان آن و از طرف دیگر از سوی دشمنان خارجی و مغرضان داخلی مطرح گردیده است که از حد اندازه و شمارگان فزونی یافته است و پژوهشگر تازه کار را در میان اطلاعات پیچیده و بی شمار سرگردان می نماید. از این رو این مجموعه به تبیین مشروعیت ولایت فقیه از دیدگان امام خمینی (ره) می پردازد و متذکر می شود این تحقیق دور از نواقص و کمبودهای احتمالی که یک محقق تازه‌کار با آن روبرو است، برکنار نیست. در ابتدا قبل از اینکه به موضع مشروعیت ولایت فقیه از دیدگاه امام خیمنی (ره) بپردازیم باید ماهیت جهان‌ بینی توحیدی را در مکتب اسلام و ضرورت وجود حکومت و دستگاه رهبری را از منظر و دیدگاه امام خیمنی در مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم: در جهان‌ بینی توحیدی اسلام برخلاف جهان‌ بینی توحیدی مسیحیت آنچنانکه متفکران و روحانیون مسیحی عصر روشنگری در ابتدا به آن تصریح کرده‌ اند خدایی که قائم به ذات نیست و استقلال و هویت مستقل از خود ندارد و بصورت موجودی مختار و صاحب اراده‌ بالاتر و مستقل از موجودات دیگر مورد پرستش قرار نمی گیرد بلکه در کنار موجودات و اسطوره‌ های دیگر مورد پرستش قرار می گیرد و بصورت مستقل و زاویه‌ دار نمی تواند در تغییر جهان هستی مؤثر باشد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله مشروعیت ولایت فقیه از دیدگاه امام خمینی (ره) و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله دوازده فروردین روز جمهوری اسلامی ایران

دانلود مقاله دوازده فروردین روز جمهوری اسلامی ایران

 • عنوان مقاله : دوازده فروردین روز جمهوری اسلامی ایران
 • فرمت اجرایی : PDF
 • تعداد صفحات : ۶۸ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله دوازده فروردین روز جمهوری اسلامی ایران :

در روز دوازده فروردین ماه سال هزار و سیصد و پنجاه و هشت ، نظامی متولد شد که نور اسلام عزیز را، دگر باره، نه فقط در ایران، بلکه در سراسر جهان متجلّی ساخت. شعار اصلی انقلاب، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود که میلیون‏ ها ایرانی آزاده و مسلمان در طول مبارزه‏ ها در جای جای ایران اسلامی فریاد کشیده بودند. این شعارها، حکومتی را پایه ریزی می‏کرد که عدالت اسلامی، از هدف ‏های والای آن بود. به راستی که ۱۲ فروردین، به زیبایی، توطئه ‏های دشمنان را از میان برد و آنان را که حکومتِ جمهوری را بی‏اسلام می‏خواستند، به کناری افکند. این مردم بودند که در روزهای دهم و یازدهم فروردین ۱۳۵۸ با حضوری آگاهانه و تصور ناشدنی، در پای صندوق‏ های رأی، پیروزی انقلاب اسلامی را تحقق بخشیدند. دوازده فروردین روز تحقق آرمان ‏های بلند مردم بود؛ مردمی که در راه انقلاب، زندان ‏ها، تبعیدها، شکنجه ‏ها، سختی‏ ها و محرومیت‏ های زیادی کشیدند و شهادت بهترین فرزندان خود را دیدند، بعد از پیروزی انقلاب، در یک همه پرسی تاریخی، برای تحقق آرمان ‏های والای شهیدان، به استقرار جمهوری اسلامی، رأی دادند. ۱۲ فروردین، روزی است که ملت ایران به جمهوری اسلامی «آری» گفت، آری سبز، به نشانه روییدن و طراوت و شادابی و خرمی و به نشانه به ثمر رسیدن آن بذرها و شکفتن آن شکوفه‏ ها، مگر نه آن‏که شکوفه آزادی این ملت در دشت خونین ژاله، کاشته شد و در لاله زار بهشت زهرا ریشه در خاک سرخ دوانید و از وزیدن نسیم عطر آگین انقلاب، گلشنی دمیده از ژاله و روییده در بهشت پدید آمد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله دوازده فروردین روز جمهوری اسلامی ایران و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.