مقالات زندگینامه

دانلود مقاله زندگینامه امام حسن مجتبی (ع)

دانلود مقاله زندگینامه امام حسن مجتبی (ع)

 • موضوع مقاله : زندگینامه امام حسن مجتبی (ع)
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۴۳ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگینامه امام حسن مجتبی (ع) :

محتوای مقاله زندگینامه امام حسن مجتبی علیه السلام به صورت کامل و روان می باشد که در ابتدای این مقاله ولادت امام حسن مجتبی (ع) بیان شده است ، دوران امامت امام حسن مجتبی علیه السلام ، صلح امام حسن ، شهادت امام حسن مجتبی ع و در آخر این مقاله هم به موضوع انتظارات امام حسن مجتبی (ع) از شیعیان پرداخته شده است.

امام حسن مجتبی (علیه السلام) دومین امام شیعیان فرزند امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) و نوه حضرت محمد (ص) می باشد که ایشان در پانزدهم ماه مبارک رمضان در مدینه به دنیا آمدند.

پس از شهادت امام علی علیه السلام و فارغ شدن از کفن و دفن ، عبدالله بن عباس به مسجد رفت و به مردم کوفه که در آنجا مجتمع بودند روی کرد و با صدای رسای خود گفت : همه می دانید که امیرالمومنین از جهان رخت بر برست و به جوار خدای خود رفت ، من به شما اطلاع می دهم که پس از خود پسرش امام حسن (ع) را به جانشینی خود برگزیده است ، حال اگر مایل باشید نزد شما آید و اگر اکراه داشته باشید دیگر خود دانید . امام حسن (ع) به تمام معانی مظلوم اجتماعی بود زیرا او برای حفظ دیانت اسلام تمام مصائب را بر خود تحمل کرد و دوست و دشمن حضوراً و غیاباً به او شماتت می کردند و آزار و اذیت نمودند و همه را با بردباری و شکیبایی تحمل و تلقی فرمود .

سرانجام در ۲۸ صفر سال ۵۰ جعده همسر امام حسن مجتبی ، پول و هدیه ای از معاویه گرفت تا امام را به شهادت برساند و با زهر این امام را مسموم کرد و به شهادت رسانید . حضرت امام حسن (ع) در حالی که همه برادران و خواهران و خویشان اطراف او را داشتند از جهان برفت و وصیت فرمود اگر بگذارند مرا در جوار قبر جدم دفن کنید و گرنه راضی نیستم به قدر شاخ حجامتی خون ریخته شود . در این صورت مرا ببرید در بقیع به خاک بسپارید .

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگینامه امام حسن مجتبی (ع) و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگینامه کامل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

دانلود مقاله زندگینامه کامل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

 • موضوع مقاله : زندگینامه کامل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۴۸ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگینامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها :

مقاله زندگینامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در ۴۸ صفحه و فرمت PDF گردآوری شده است که در ابتدای این مقاله مختصری از زندگینامه حضرت فاطمه (س) ، سپس به القاب کنایات و کنیه ها اشاره شده است ، مقامات و جایگاه ایشان و در آخر تحقیق نکاتی از زندگی حضرت فاطمه (سلام الله علیها) پرداخته شده است.

حضرت فاطمه سلام الله علیها در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌ باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌ باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد اتفاق مسلمانان، اعم از شیعه و سنی است)، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌ فرمایند: “فاطمه سرور زنان جهانیان است”. اگر چه بنابر نص آیه شریفه قرآن، حضرت مریم برگزیده زنان جهانیان معرفی گردیده و در نزد مسلمانان دارای مقامی بلند و عفت و پاکدامنی مثال‌ زدنی می‌ باشد و از زنان برتر جهان معرفی گشته است، اما او برگزیده‌ زنان عصر خویش بوده است. ولی علو مقام حضرت زهرا (س) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نمی‌ باشد و در تمامی اعصار جریان دارد. لذا است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در کلامی دیگر صراحتاً فاطمه (س) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می‌ نمایند. اما نکته‌ ای دیگر نیز در این دو حدیث نبوی و احادیث مشابه دریافت می‌ شود و آن این است که اگر حضرت فاطمه (سلام الله علیها) برترین بانوی جهانیان است و در بین زنان از هر جهت، کسی دارای مقامی والاتر از او نیست، پس شناخت سراسر زندگانی و تمامی لحظات حیات او، از ارزش فوق العاده برخوردار می‌ باشد. چرا که آدمی با دقت و تأمل در آن می‌ تواند به عالی ترین رتبه‌ های روحانی نائل گردد. از سوی دیگر با مراجعه به قرآن کریم در می‌ یابیم که آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرتش نازل گردیده است که از آن جمله می‌ توان به آیه‌ تطهیر، آیه مباهله، آیات آغازین سوره دهر، سوره کوثر، آیه اعطای حق ذی القربی و… اشاره نمود که خود تأکیدی بر مقام عمیق آن حضرت در نزد خداوند است. این آیات با تکیه بر توفیق الهی، در مقالات دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما در این مقاله به طور کامل ، به مطالعه شخصیت و زندگانی حضرت فاطمه خواهیم پرداخت.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگینامه کامل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگینامه حضرت یوسف علیه السلام

دانلود مقاله زندگینامه حضرت یوسف علیه السلام

 • موضوع مقاله : زندگینامه حضرت یوسف علیه السلام
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۳۶ صفحه

توضیحی مختصر از زندگی نامه حضرت یوسف (ع) :

حضرت یوسف علیه السلام از انبیای مرسل است و پدرش حضرت یعقوب و مادرش راحیل که به هنگام وضع حمل (ابن یامین) «برادرش» فوت کرد. حضرت یوسف به حسن صورت، زیبا و آراستگی معروف و مشهور گشت. خواب او دل پدر را بیش از پیش ربود. ولی یوسف را از بازگو کردن این خواب با برادرانش منع کرد اما او را برای پرورش به نزد عمه‌ اش فرستاد که این کار او دلایلی داشت:

الف) از ترس برادرانش که او را آزار و اذیت نکنند.

ب) زیرا او پیر بود و نمی‌ توانست او را بپروراند.

اما هنگامی که حضرت یوسف بزرگ شد ، او را از عمه‌ اش طلب کرد ولی خواهر یعقوب یوسف را بسیار دوست می‌ داشت و او را به شیوه شگرف که در متن توضیح داده شده است از دادن به برادر خود (یعقوب) بازداشت.

این خواب‌ های پرمعنا بارها تکرار گشت و تعبیرهای آن‌ ها به گوش برادران یوسف می‌ رسید و بر حسد و رشک آن‌ ها روز به روز افزون می‌ گشت به زودی حضرت یوسف برگشت و توانست نزد پدر بازگردد و برادرانش هم از این فرصت برای از میان برداشتن او استفاده کردند و او را به صحرا برده و در چاهی انداختند. کاروانی که از «مدین» به مصر می‌ رفت او را با خود به آنجا برد و به عنوان برده او را به فروش گذاشتند و چون زیبا و آراسته بود، خانواده عزیز مصر او را خریدند و بدین سان او در خانواده‌ ای والا بزرگ گشت و بر زیبایی‌ اش افزون گشت تا این که زلیخا زن عزیز مصر عاشق او شد اما یوسف به او اعتنایی نمی‌ کرد. تا این که عشق زلیخا بر شوهرش آشکار گشت اما او این کار را از یوسف دانست و او را به زندان افکند. اما او در همان جا هم از عبادت خدا دست برنداشت و علاوه بر آن به تفقد حال زندانیان و تعبیر خواب آن‌ ها می‌ پرداخت. بالاخره با تعبیر خواب فرعون از زندان بیرون آمد و چون او (فرعون) آراستگی، خردمندی، جمال و کمال او را دید از خاصان و امینان خود، وی را گمارد: حضرت یوسف از فرعون درخواست کرد که او را به مقام عزیز مصر بنشاند و او هم این کار را کرد، و چون حضرت یوسف از عدل و عدالت در مصر، دیگر کشورهای اطراف شهره‌ی عام و خاص گشت.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگینامه حضرت یوسف علیه السلام و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگی نامه امام علی (ع)

دانلود مقاله زندگی نامه امام علی (ع)

 • موضوع مقاله : زندگی نامه امام علی (ع)
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۸۷ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگی نامه امام علی (ع) :

على بن ابی طالب در روز جمعه سیزدهم ماه رجب سال سی ام عام الفیل در خانه خدا واقع در کعبه به دنیا آمد. نام پدر امام علی (ع)، ابوطالب و نام مادرشان فاطمه بنت اسد، نوه هاشم، اولین زن هاشمیه‌ اى که با یک مرد هاشمى، ابوطالب ازدواج کرد بود و پسر عموی حضرت محمد صلی الله علیه و سلم و همسر حضرت فاطمه (س) دختر پیامبر و همچنین پدر امام حسن (ع) ، امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) می باشند. حضرت علی علیه السلام به عنوان امام اول شیعیان و خلیفه چهارم اهل سنت می باشند.کنیه های این حضرت : ابوتراب، ابو الائمّه، ابوالحسن و … و القاب این بزرگوار : امیرالمؤمنین، یعسوب الدّین، یعسوب المؤمنین، قائد الغرُّ المحجَّلین، امام المتّقین، سیّد الاوصیاء، اسدالله، مرتضى، حیدر، أَنزع، قَضْم، وصىّ، ولىّ و … می باشد. امام علی (ع) اولین کسى بود که به نبوت حضرت رسول صلی الله علیه و آله روی آوردند و در سن هفت سالگى با پیامبر اسلام نماز جماعت خواند. حضرت علی (علیه السلام) در مناسبت‌ هاى مکرّر و مختلف، توسط پیغمبر اسلام صلى الله علیه و آله به عنوان اولین جانشین و خلیفه تعیین و معرفى گردید و در نهایت، پس از حجّه الوداع، روز هیجدهم ذى الحجّه، سال دهم قمری ، امام علی در محلى به نام غدیر خم بین مکه و مدینه به طور رسمى مطرح و منصوب به ولایت و خلافت شد ولى بنا به دلایلی ، خلافت ظاهرى به دست دیگران افتاد، تا آن که در سال ۳۵ هجرى، پس از قتل عثمان مردم با حضرت على علیه السلام بیعت کردند. امام علی (ع) در سال چهلم هجرى ، صبح جمعه، نوزدهم ماه رمضان، در محراب عبادتِ مسجد کوفه توسط عبدالرحمن بن ملجم مرادى؛ و ترغیب زنى به نام قطامه، به وسیله شمشیر زهراگین مضروب شد و در شب ۲۱ همان ماه به شهادت رسیدند. پیکر مطهر حضرت علی در نجف اشرف، کنار قبر حضرت آدم و نوح علیه السلام دفن گردیده است.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگی نامه امام علی (ع) و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگینامه حضرت خدیجه همسر پیامبر

دانلود مقاله زندگینامه حضرت خدیجه همسر پیامبر

 • موضوع مقاله : زندگینامه حضرت خدیجه همسر پیامبر
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۵۰ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگینامه حضرت خدیجه (س) :

زندگی نامه حضرت خدیجه

حضرت خدیجه (س) که از قبیله هاشم و نام پدرش خویلد بن اسد و نام مادرش فاطمه دختر زائدبن اصم بود ۶۸ سال قبل از هجرت به دنیا آمد. با توجه به اینکه سن حضرت خدیجه هنگام ازدواج با پیامبر (ص) کمتر از سی سال بوده، پس تاریخ ولادت ایشان غیر از این است که در متن داده شده است . خانواده ای که خدیجه (س) را پرورش داد از نظر شرافت خانوادگی و نسبت های خویشاوندی ، در شمار بزرگترین قبیله های عرب جای داشت. این خاندان در همه حجاز نفوذ داشت. آثار بزرگ و نجابت و شرافت از کردار و گفتار خدیجه (س) پدیدار بود.

اخلاق حضرت خدیجه سلام الله علیها

حضرت خدیجه در بین اقوام خود یگانه و ممتاز و میان اقران کم نظیر بود . او به فضیلت اخلاقی و پذیرایی های شایان بسیار معروف بود و بدین جهت زنان مکه به وی حسد میورزیدند. دختر خویلد در سجایا و کمالات اخلاقی زبانزد و نمونه بود و به حق ایشان کفو خوبی برای حضرت محمد صلی الله علیه وآله بود. بی تردید می توان گفت که این سجایا و فضایل اخلاقی سبب شد تا خدیجه (س) برای همسری پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) شایسته شمرده شود. طبق روایات ، او برای پیامبر (صلی الله علیه وآله) یاوری صدیق بود.

نقش حضرت خدیجه (س) در پیشبرد اسلام

وقتی حضرت خدیجه دریافت که سعادتمند شده، هر چه داشت در راه پیشرفت و موقعیت پیغمبر اسلام (صلی الله علیه وآله) انفاق کرد. او تمام اموال خویش را به پیامبر (صلی الله علیه وآله) بخشید و در راه نشر اسلام به مصرف رساند. تا جایی که هنگام رحلت پارچه ای برای کفن نداشت. ابن اسحاق جمله ای در شأن خدیجه دارد که گویای همکاری و صداقت او در پیشبرد اسلام است. او می گوید: “خدیجه یاور صادق و با وفای پیامبر (صلی الله علیه وآله) بود و مصیبت ها در پی رحلت خدیجه و ابوطالب بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) سرازیر شد.

 فرزندان حضرت خدیجه (س)

در تعداد فرزندان حضرت خدیجه ،میان مورّخان اختلاف است. به گفته مشهور: ثمره ازدواج رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و حضرت خدیجه، شش فرزند بود.۱- هاشم.۲- عبدالله. به این دو “طاهر” و “طیب” می گفتند. بعضی مدعی هستند که پیامبر از حضرت خدیجه دو پسر به نام قاسم و عبدالله داشت که ملقّب به طیب و طاهر بودند نه این که غیراز قاسم و عبدالله فرزندانی به نام طیب و طاهر باشد. ۳- رقیه.۴- زینب. ۵- ام کلثوم.۶- فاطمه. رقیه بزرگترین دخترانش بود و زینب، ام کلثوم و فاطمه به ترتیب پس از رقیه قرار داشتند. پسران حضرت خدیجه پیش از بعثت پیامبر (صلی الله علیه وآله) بدرود زندگی گفتند. ولی دخترانش، نبوت پیامبر (صلی الله علیه وآله) را درک کردند.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگینامه حضرت خدیجه همسر پیامبر و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگینامه کامل احمد شاملو

دانلود مقاله زندگینامه کامل احمد شاملو

 • موضوع مقاله : زندگینامه کامل احمد شاملو
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۶۱ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگینامه احمد شاملو :

احمد شاملو در تاریخ ۲۱ آذرماه سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمد. او در زمینه های شعر، نویسندگی، فرهنگ‌ نویس، ادیب و مترجمی فعالیت داشت. شهرت اصلی احمد شاملو به خاطر شعرهای او بود که شامل اشعار نو و برخی قالب‌ های کهن نظیر قصیده و نیز ترانه‌ های عامیانه‌ است. شاملو تحت تأثیر نیما یوشیج ، به شعر نو (که بعدها شعر نیمایی هم نامیده شد) روی آورد،اما برای اولین بار در شعر «تا شکوفهٔ سرخ یک پیراهن» که در سال ۱۳۲۹ با نام «شعر سفید غفران» منتشر شد وزن را رها کرد و به‌ صورت پیشرو سبک جدیدی را در شعر معاصر فارسی گسترش داد. از این سبک به شعر سپید یا شعر منثور یا شعر شاملویی یاد کرده‌ اند. بعضی از منتقدان ادبی او را تنها شاعر موفق در زمینه شعر منثور می‌ دانند.

احمد شاملو علاوه بر شعر، کارهای تحقیق و ترجمه شناخته‌ شده‌ ای دارد. مجموعه کتاب کوچه او بزرگ‌ ترین اثر پژوهشی در باب فرهنگ عامیانه مردم ایران می‌ باشد. آثار وی به زبان‌ های : سوئدی، انگلیسی، ژاپنی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، روسی، ارمنی، هلندی، زاگربی، رومانیایی، فنلاندی، ترکی ترجمه شده‌ است.

سال‌ های آخر عمر احمد شاملو کم و بیش در انزوایی گذشت که به او تحمیل شده بود. بیماری او نیز به شدت آزارش می‌ داد و با شدت گرفتن بیماری مرض قندش، و پس از آن که در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۶، در بیمارستان ایران‌ مهر پای راست او را از زانو قطع کردند. روزها و شب‌ های دردناکی را پشت سر گذاشت. البته در تمام این سال‌ ها کار ترجمه و به‌ خصوص تدوین کتاب کوچه را ادامه داد و گه‌ گاه از او شعر یا مقاله‌ ای در یکی از مجلات ادبی منتشر می‌ شد. او در دهه هفتاد با شرکت در شورای بازنگری در شیوهٔ نگارش و خط فارسی در جهت اصلاح شیوهٔ نگارش خط فارسی فعالیت کرد و تمام آثار جدید یا تجدید چاپ شده‌ اش را با این شیوه منتشر کرد. سرانجام احمد شاملو در ساعت ۹ شب دوم مرداد ۱۳۷۹ (چند ساعت بعد از آن که دکتر معالجش او و آیدا را در خانهٔ‌ شان در شهرک دهکدهٔ فردیس کرج تنها گذاشت، درگذشت). آرامگاه او در امامزاده طاهر کرج واقع است.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگینامه کامل احمد شاملو و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگینامه حضرت عیسی مسیح (علیه السلام)

دانلود مقاله زندگینامه حضرت عیسی مسیح (علیه السلام)

 • موضوع مقاله : زندگینامه حضرت عیسی مسیح (علیه السلام)
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۴۸ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگینامه حضرت عیسی (ع) :

تولد حضرت عیسی (علیه السّلام)

حضرت عیسی (علیه السّلام) تولدی منحصر به فرد و شگفت انگیز داشته‌ اند. مادرشان حضرت مریم (سلام الله علیها) دختر حنا و عمران بود. حنا، مریم (سلام الله علیها) را از همان ابتدا به معبد سپرد و او نیز تحت اشراف حضرت زکریا (علیه السّلام) دختری پاکدامن، مؤمن، متقی و پرهیزکار پرورش یافت. حضرت مریم (سلام الله علیها) همچنان در معبد به سر می‌ برد تا آنکه روزی جبرئیل (علیه السّلام) از جانب حق تعالی پیام آورد که:

«ای مریم خداوند تو را به کلمه‌ ای (وجود با عظمتی) از طرف خودش بشارت می‌ دهد که نامش مسیح عیسی پسر مریم است در حالی که در این جهان و جهان دیگر صاحب شخصیت خواهد بود و از مقربان (الهی) است»

مریم شگفت زده شد، بر خود لرزید و چنین گفت: «پروردگارا ممکن است فرزندی برای من باشد در حالی که انسانی با من تماس نگرفته است؟! فرمود:

«خداوند اینگونه هر چه را بخواهد می‌ آفریند؛ هنگامی که چیزی را مقرر دارد (و فرمان هستی آنرا صادر کند) فقط به آن می گوید موجود باشد، آن نیز فوراً موجود می‌ شود».

معجزات حضرت عیسی

 1. حضرت عیسی ازگِل، پرنده‏ هایى می ساخت و در آن می دمید و به اذن پروردگار به پرنده‏ تبدیل می شدند.
 2. دست خود را بر نابیناى مادرزاد می کشید، به اذن خداوند بینایى خود را باز می ‏یافت.
 3. بر کسى که به بیمارى پیسى مبتلا بود دست می کشید، خداوند او را بهبود می بخشید.
 4. او با صدا زدن و یا لمس کردن، مردگان را به اذن خدا زنده می کرد.
 5. وى به مردم خبر می داد که چه می خورند و چه چیز ذخیره کرده‏ اند.

حضرت عیسی در قرآن کریم

در دین مقدس اسلام ، همه پیامبران الهی سزاوار تکریم و احترام هستند؛ چرا که آنان برگزیدگان پروردگار بوده اند و مسلمانان موظفند همه رسولان الهی را دوست داشته باشند و آنان را محترم بشمارند. در کتاب مقدس مسلمانان، قرآن ، سرگذشت برخی پیامبران الهی بیان شده که حضرت عیسی (ع) از آن جمله است. در سوره مریم ،از آیه ۱۶ به بعد به صورت کامل درباره تولد حضرت عیسی مسیح (ع) سخن به میان آمده است. پس از لحظاتی نوزاد، حضرت مسیح (ع) ، لب به سخن گشود:«قال انی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیا؛ گفت: من بنده خدایم. اوبه من کتاب [آسمانی] عطا کرده و مرا پیامبر قرار داده است.»(مریم:۳۰).

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگینامه حضرت عیسی مسیح (علیه السلام) و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگی نامه پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و سلم

دانلود مقاله زندگی نامه پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و سلم

 • موضوع مقاله : زندگی نامه پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و سلم
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۸۳ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگی نامه پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و سلم :

ولادت حضرت محمد (ص)

حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در ماه ربیع الاول متولد شدند، حال اینکه اهل تسنن بیشتر روز دوازدهم ربیع الاول را تولید پیامبر اکبرم می دانند و شیعه ها روز هفدهم این ماه را ، روز تولید حضرت محمد (ص) می دانند ، به استثناى شیخ کلینی صاحب کتاب کافى که ایشان هم روز دوازدهم را روز ولادت پیامبر مى دانند . رسول خدا در فصل بهار متولد شدند که بعضى از دانشمندان امروز حساب کرده اند تا ببینند روز ولادت رسول اکرم با چه روزى از ایام ماه هاى شمسى منطبق مى شود , به این نتیجه رسیده اند که دوازدهم ربیع آن سال مطابق مى شود با بیستم آوریل , و بیستم آوریل مطابق است با سى و یکم فروردین .

پیامبر اکرم و دعوت از خویشاوندان

در اوائل بعثت پیغمبر اکرم آیه آمد : انذر عشیرتک الاقربین : خویشاوندان نزدیکت را انذار و اعلام خطر کن . هنوز پیغمبر اکرم اعلام دعوت عمومى به آن معنا نکرده بودند . پیغمبر اکرم از خویشاوندان خود اعلام دعوت کرد و به آن ها فرمودند من پیغمبر خدا هستم و از جانب خدا مبعوثم . من مأمورم که ابتدا شما را دعوت کنم و اگر سخن مرا بپذیرید سعادت دنیا و آخرت نصیب شما خواهد شد . ابولهب که عمومى پیغمبر بود تا این جمله را شنید , عصبانى و ناراحت شد و گفت تو ما را دعوت کردى براى اینکه چنین مزخرفى را به ما بگویى ؟ ! پیغمبر اکرم براى بار دوم به على (علیه السلام) دستور تشکیل جلسه را داد . در دفعه دوم پیغمبر اکرم به آنها فرمود هر کسى از شما که اول دعوت مرا بپذیرد , وصى , وزیر و جانشین من خواهد بود . غیر از امام على (علیه السلام) احدى جواب مثبت نداد و هر چند بار که پیغمبر اعلام کرد , على (علیه السلام) از جا بلند شد . در آخر پیغمبر فرمود بعد از من علی (ع) وصى و وزیر و خلیفه من خواهى بود .

تاریخجه نبرد مسلمین

مى دانیم که اسلام دین توحید است و براى هیچ مسئله اى به اندازه توحید یعنى خداى یگانه را پرستش کردن و غیر او را پرستش نکردن اهمیت قائل نیست و نسبت به هیچ مسئله اى به اندازه این مسئله حساسیت ندارد . مردم قریش که در مکه بودند مشرک بودند . این بود که یک نبرد میان پیغمبر اکرم و مردم قریش که همان قبیله رسول اکرم بودند در گرفت. سیزده سال پیغمبر اکرم در مکه بودند .

در تمام دوره سیزده ساله مکه به احدى اجازه جهاد و حتى دفاع نداد , تا آنجا که واقعا مسلمانان به تنگ آمدند و با اجازه آن حضرت گروهى به حبشه مهاجرت کردند , اما سایرین در آن جا ماندند و زجر کشیدند .

رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)

حضرت محمد سرانجام در روز ۲۸ صفر سال ۱۱ هجری در ۶۳ سالگی درگذشت. پس از درگذشت پیامبر ابوبکر وارد مسجد شد و ابتدا آیه‌ ای از قرآن را با این مضمون خواند:«محمد نیست مگر فرستاده‌ ای که پیش از او فرستادگان آمده و رفتند؛ پس آیا اگر او بمیرد و یا کشته شود به سوی گذشتگانتان بازخواهید گشت؟ و هر کس بازگردد به خدا آسیبی نمی‌ زند و خدا سپاس‌ گزاران را پاداش می‌ دهد.» سپس گفت: «ای مردم، هر کس محمد را می‌ پرستید، پس همانا محمد مرده‌ است و هر کس خدای پیامبر را می‌ پرستید، بداند که او زنده‌ ای است که هرگز نمی‌ میرد.» او را در منزل عایشه دفن کردند. مسجدی که بعدها به محل دفنش افزوده شد، به زیارتگاه مسلمانان تبدیل شد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگی نامه پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و سلم و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگی نامه ملاصدرا شیرازی

دانلود مقاله زندگی نامه ملاصدرا شیرازی

 • موضوع مقاله : زندگی نامه ملاصدرا شیرازی
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۹۶ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگی نامه ملاصدرا شیرازی :

پدر ملاصدرا ، خواجه ابراهیم قوامی ، سیاست مداری دانشمند و بسیار مؤمن بود و با وجود داشتن ثروت و عزت و مقام هیچ فرزندی نداشت ولی سرانجام بر اثر دعا و تضرع بسیار بدرگاه الهی، خداوند پسری به او داد که نام او را محمد (صدرالدین) گذاشتند ( تاریخ تولد : نهم جمادی الاول سال ۹۸۰ قمری ) و در عمل او را «صدرا» می خواندند و همین سبب شد که بعدها نیز ملقب به «ملا» یعنی دانشمند بزرگ شد و نام «ملاصدرا» معروفتر گردید و بر نام اصلی وی غلبه کرد.

صدرالدین محمد (یا صدرا)، یکتا فرزند وزیر حاکم منطقه وسیع فارس، در بهترین شرایط یک زندگی اشرافی زندگی می کرد. به رسم آن روزگار فرزندان اشراف در قصر خود و بوسیله معلّمان خصوصی و خانگی آموزش می دیدند. صدرا پسری بسیار باهوش، جدی، با انرژی، درس خوان و کنجکاو بود، در مدت کوتاهی تمام دروس مربوط به ادبیات زبان فارسی و عربی و هنر خط نویسی را فرا گرفت، حتی ممکن است برسم قدیم سواری و شکار و فنون رزمی را هم آموخته باشد، ریاضیات و نجوم و قدری پزشکی نیز از دروس نوجوانان بود. درس های دیگر او علم فقه و حقوق اسلامی و منطق و فلسفه بود که در این میان صدرای جوان ، که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود ، از همه آن دانش ها مقداری آموخته ولی طبع او بیشتر به فلسفه و بخصوص عرفان علاقمند بود.

یادداشت هایی که از دوران جوانی ملاصدرا باقی مانده بخوبی علاقه او را به ادبیات عرفانی بخصوص اشعار فارسی فریدالدین عطار، جلال الدین مولوی و عراقی و نیز تصوف ابن عربی نشان می دهد.

بخشی از این آموزش مسلماً در شیراز بوده ولی بخش عمده آن را ـ بظن قوی ـ در پایتخت آن زمان (شهر قزوین) گذرانده است، زیرا حاکم فارس پس از مرگ شاه که برادر او بود به سلطنت رسید و ناگزیر به قزوین رفت (۹۸۵ هـ ./ ۱۵۷۷ م) و بسیار بعید به نظر می رسد که وزیر و مشاور او بهمراه او نرفته باشد یا رفته و فرزند یکدانه خود را با خود و خانواده نبرده باشد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگی نامه ملاصدرا شیرازی و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید … .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگی نامه شیخ کلینی

Biography of Sheikh Kulayni

 • موضوع مقاله : زندگی نامه شیخ کلینی
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۳۶ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگی نامه شیخ کلینی :

ثقه‏ الاسلام محمّد بن یعقوب بن اسحاق کلینى رازى، معروف به « کلینى » یا « شیخ کلینى » می باشد که در قرن ۴ قمری به دنیا آمد . کلینى اصالتا ایرانى و از روستاى «کلین» واقع در ۳۸ کیلومترى شهررى و ناحیه جنوب غربى جاده قم ـ تهران، نزدیک حسن‏ آباد کنونى است. به همین جهت، او را به لقب «رازى»، منسوب به «رى» هم مى ‏خوانند. وی تحصیلات اولیه را نزد پدرش گذراند و سپس برای کسب علوم بیشتر ، نزد بزرگترین عالم آن ‌زمان در شهر خود شاگردی کرد . این عالم وارسته ، استاد شهید ، علی بن محمد بن ابراهیم ابان ، عُلانِ رازى ( دایی شیخ کلینی ) رحمه الله علیه بود .

شیخ کلینی در عصر امام حسن عسکرى علیه‏ السلام متولد شد، و با چهار سفیر و نماینده خاص امام زمان علیه ‏السلام ،که در طول غیبت کوتاه آن حضرت، رابط بین شیعیان و امام زمان علیه ‏السلام بودند ،هم عصر بود. با این‏که آن چهار تن، از فقها و محدثان بزرگ شیعه بودند و شیعیان آن ها را به جلالت قدر مى ‏شناختند، ولى کلینى مشهورترین شخصیت عالى‏ مقامى بود که در آن زمان، میان شیعه و سنى با احترام مى‏ زیست و به صورت آشکار به ترویج مذهب حق و نشر معارف و فضایل اهل‏بیت علیهم‏ السلام همت مى ‏گماشت.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگی نامه شیخ کلینی به صورت کامل و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله زندگی نامه سعدی شیرازی به صورت کامل

دانلود مقاله زندگی نامه سعدی شیرازی به صورت کامل

 • موضوع مقاله : زندگی نامه سعدی شیرازی به صورت کامل
 • فرمت اجرایی : در قالب PDF
 • تعداد صفحات : ۱۲۹ صفحه

توضیحی مختصر از مقاله زندگی نامه سعدی شیرازی :

ابومحمد ، شرف الدین مشهور به سعدی شیرازی در سال ۶۰۶ هجری قمری در شیراز به دنیا آمد. در همان دوران کودکی بود که پدرش از دنیا رفت. با حمایت بزرگان خاندانش به مکتب رفت و در آن جا مقدمات علوم ادبی و دینی را فرا گرفت و برای اتمام و تمکیل کردن تحصیلات به بغداد و مدرسه نظامیه عازم شد. بعد از اتمام تحصیلات ، سعدی شیرازی نزدیک به ۳۰ سال از بهترین سال های عمرش را به سیر و سفر گذراند تا علوم بیشتری را فرا بگیرد. وی در سال های ۶۵۵ و ۶۵۶ ۲ اثر معروفش با نام های سعدی‌ نامه یا بوستان و گلستان را تألیف کرد. علاوه بر این ۲ اثر ، قصاید، غزلیات، قطعات، ترجیع بند، رباعیات و مقالات و قصاید عربی نیز دارد که همه را در کلیات وی جمع کرده‌ اند. سعدی شیرازی بیشتر اندیشه ها، باورها، عقاید و احساسات خود را در قالب غزل بیان کرده است و عواطف درونی خود را ، صاف و صمیمی با خوانندگان در میان می گذارد. غزل های سعدی ، حاکی از سوز و گداز او در عشق است. وی پس از سفری طولانی که حدود ۳۴ سال طول کشید به شیراز برگشت و با جهانی از امید و دانش به راهنمایی مردم پرداخت. او در سال ۶۹۱ هجری قمری در همان شهر شیراز درگذشت و دفن شد.

شما عزیزان برای دانلود مقاله زندگی نامه سعدی شیرازی به صورت کامل و مشاهده توضیحات تکمیلی به ادامه مطلب مراجعه نمایید… .

ادامه + دانلود
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.