مقالات دینی و مذهبی

دانلود مقاله انسان کامل از دیدگاه اسلام

 • موضوع مقاله : انسان کامل از دیدگاه اسلام
 • مربوط به رشته : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۳۳ صفحه

انسان کامل از دیدگاه اسلام

کمال انسان در تعادل و توازن است انسانی کامل است که به سوی یک استعداد گرایش پیدا نکند و استعداد های دیگرش را محمل و معطل نگذارد و همه را در یک وضع متعادل و متوازن همراه هم رشد دهد مقصود از هماهنگی در اینجا این است که در عین اینکه همه استعداد های انسان رشد می کند رشدش رشد هماهنگ باشد علی (ع) انسان کامل  است برای اینکه « همه ارزش های انسانی » و به طور هماهنگ در او رشد کرده یعنی هر سه شرط مذکر را دارا است .

ادامه + دانلود

دانلود مقاله جنگ جهانی در دوره ظهور حضرت مهدی (عج)

 • موضوع مقاله : جنگ جهانی در دوره ظهور حضرت مهدی (عج)
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۹۱ صفحه

جنگ جهانی در دوره ظهور حضرت مهدی (عج)

چه می‌ توان کرد، زمانیکه در روایات مربوط به حضرت مهدی (ع) و زمینه‌ سازی حکومت آن بزرگوار، ایرانیان و یمنی‌ ها دارای سهم به سزائی بوده و کسانی هستند که به مقام ایجاد زمینه مناسب برای ظهور آن حضرت و شرکت در نهضت وی نائل می‌ شوند … و همچنین افراد شایسته‌ ای از مصر و مومنانی حقیقی از شام و گروه هایی از عراق … نیز از این فیض بهره‌ مند می‌ شوند و همین طور سایر دوستداران آن حضرت که در گوشه و کنار جهان اسلام پراکنده هستند، از این موهبت برخوردار می‌ شوند، بلکه آنان از یاران ویژه و وزراء و مشاورین آن حضرت ارواحنافداه می‌ باشند.

ما اینک، روایاتی را که پیرامون ایرانیان بطور عموم وارد شده است مورد بررسی قرار داده و سپس به نقش آنان در زمان ظهور می‌ پردازیم.

ادامه + دانلود

دانلود مقاله جلوه های رفتاری حضرت زهرا (س)

 • موضوع مقاله : جلوه های رفتاری حضرت زهرا (س)
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۲۰ صفحه

جلوه های رفتاری حضرت زهرا (س)

کلمه ام که در قرآن و روایات به طور فراوان ذکر شده به معنای رشید و سرچشمه است و به خاطر اینکه کودک حداقل شش ماه و حداکثر نه ماه در رحم زن است و با تمام قوا جسم و روح خود را از مایه ی وجود زن می گیرد و به طور دائم از کارگاه جسم و اعصاب و جان زن تغذیه می کند، از وجود او نسبت به کودک تعبیر به ام شده است. در حقیقت مادر اصل و ریشه و سرچشمه وجود کودک است و کودک انعکاسی از واقعیات جسمی و روحی مادر و میوه ای از آن شجره مبارکه است. مدت اقامت نطفه در پدر بسیار اندک ولی در رحم مادر و نزدیک به دویست و هفتاد روز مهمان است. روی این حساب تمام یا اغلب گیرندگی و اثر پذیری او از مادر اوست و به همین علت حسابی که اسلام برای مادر باز کرده برای غیر او باز نکرده است .آثار وجودی مادر از جسم و روان در وجود کودک ظهور می کند و طفل در اکثر اطوار و برنامه های حیاتش خود آگاه یا ناخودآگاه بر طینت قادر می طند. دختر قبل از اینکه ازدواج کند باید توجه داشته یا به توجه بدهند که مادر فرد است و مادر فردا باید از امروز در غذا، رفت و آمد، معاشرت، برخورد، تربیت، ادب و ایمان دقت کند تا موجد و مولد نسلی پاک با ارزش و مودب به آداب باشد. این جمله زیبا را که از امپراتور فرانسه ناپلئون نقل می کنند در کتابی در رابطه با زن دیدم.

ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون فلسفه حجاب

 • موضوع مقاله : فلسفه حجاب
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۵۹ صفحه

مقاله فلسفه حجاب

علما در پاسخ به پرسش از فلسفه حجاب از جنبه هاى گوناگون بدان پرداخته اند . برخى از آنان به نص صریح قرآن تمسک جسته و دلیلى بر توضیح فلسفه حجاب براى دیگران نمى ببینند . یعنى مى گویند قرآن بر واجب بودن حجاب صحه گذاشته و بحث نیز ندارد . برخى دیگر در قالب سنت به حجاب مى نگرند و پوشش را جزیى از سنت ایرانى برشمرده و بر وجوبش صحه مى گذارند . اما روح جست و جوگر و پرسشگر نسل جوان از فلسفه حقیقى حجاب مى پرسد و از آنجایى که خداوند انجام هیچ کارى را بدون حکمت و مصلحتى بر بندگانش واجب نساخته است . بنابراین امر حجاب هم نمى تواند بى علت باشد . در این میان متفکران دینى از جنبه هاى مختلف به امر حجاب پرداخته اند برخى آن را یک ایدئولوژى ، برخى دیگر حجاب را حافظ امنیت و نظم اجتماعى و همچنین کسانى نیز حجاب را لازمه عفت و پاکدامنى دانسته اند .

دانلود مقاله پیرامون فلسفه حجاب

دانلود مقاله پیرامون فلسفه حجاب

ارتباط مساله پوشش با فلسفه ریاضت و رهبانیت از این جهت است که چون زن بزرگترین موضوع خوشى و کامرانى بشر است، اگر زن و مرد معاشر و محشور با یکدیگر باشند، خواه ناخواه دنبال لذت جویى و کامیابى مى ‏روند. پیروان فلسفه رهبانیت و ترک لذت براى اینکه محیط را کاملا با زهد و ریاضت‏ سازگار کنند بین زن و مرد حریم قائل شده پوشش را وضع کرده ‏اند، کما اینکه با چیزهاى دیگرى هم که نظیر زن محرک لذت و بهجت‏ بوده است مبارزه کرده‏ اند.پدید آمدن پوشش طبق این نظریه، دنباله و نتیجه پلید دانستن ازدواج و مقدس شمردن عزوبت است.

فهرست مطالب مقاله در مرود فلسفه حجاب

 1. مقدمه
 2. تاریخچه حجاب
 3. حجاب ضد استعمار
 4. مفهوم واژه حجاب
 5. سیماى حقیقى مساله حجاب
 6. نگاهى کوتاه به تاریخچه حجاب
 7. پوشش تقویت ‏کننده پیوند خانوادگى
 8. پوشش موجب استوارى اجتماع است
 9. حجاب ارزش و احترام زن را افزایش مى ‏دهد
 10. بحثى مختصر درباره علل و عوامل پیدایش حجاب
 11. آیا مى ‏توان گفت عدم امنیت زنان دلیل پیدایش حجاب است؟
 12. آیا حجاب ریشه در تمایلات فطرى زن دارد؟
 13. آیا منشاء حجاب حسادت در مردان است؟
 14. پی نوشت ها
 15. منابع و مآخذ

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۵,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون گناه و توبه

 • موضوع مقاله : گناه و توبه
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۳۹ صفحه

گناه و توبه

توبه در آیات و روایات از منزلت خاص برخوردار بوده چرا که نجات و رهایی انسانها از امواج خطرناک و سهمگین گناهان در گرو آنست و ده ها آیه از قرآن بر این مسئله اشاره دارد. توبه یکی از ابواب بهشت است نبودن آن مساوی با هلاکت عامه اهل معصیت است توبه تنها راه نجات گناهکاران، وسیله تقرب و دوستی با خدا، تبدیل کننده سیات به خسات و مایه امید نا امیدان و نخستین مقام عارفان است.

توبه در علم کلام از جایگاه بلندی برخوردار است زیرا از موضوعات مهم کلام، عقاب و کیفر الهی است ویکی از عوامل بی چون و چرایی است که موجب بخشیدن گناه و ساقط شدن کیفر الهی می گردد توبه در فقه نیز از جایگاه خاصی برخوردار است. و می تواند در تغییر سرنوشت شخص گناهکار نقش بسزائی ایفا نماید.

انسان با آمیختگی دو بعد خود یعنی ملکوتی و ناسوتی همیشه در معرض انواع و اقسام آلام، خطرات و لغزشها می باشد توبه از اموری است که سهم بسزایی را در سازندگی و رهایی انسان از قیود مادی وارد بطوریکه فیض کاشانی و غزالی توبه را یکی از ارکان چهار گانه منجیات قرار داده اند.

گناه و توبه

گناه و توبه

هنگامی که انسان در مبارزه با هوای نفس شکست می خورد یاس و نا امیدی بر او چیره می شود و برای همیشه از رستگاری و رسیدن به هدف ناامید می گردد. انسانها هر چند گناهکار باشند از رحمت خداوند نباید نا امید گردند باید راه نجات را جستجو کنند. راه نجات توبه است توبه با الابواب، رحمت الهی است. اگر این باب رحمت بسته می شد آیا هیچگاه افرادی مانند فضیل بن عیاض و حربن زید ریاحی که پس از سالها پرده دری ها او بی حرمتی ها خود را به آن مقام رفیع نائل آیند

یکی از امتیازات اسلام اینست که هیچ گاه به بن بست نمی رسد و هیچ وقت به تا بعیین خود نمی گوید، تو را نمی پذیرم خداوند سریع الرضا است و زود آشتی می کند. خداوند منان، بارها و بارها در قرآن کریم بندگان گناهکارش را مورد لطف و محبت قرار داده و آنان را از ناامیدی برحذر داشته است. و در سوره زمر می فرماید: (بگو ای بندگان من که بر خود ستم کرده اید، از رحمت خدا نا امید نشوید که همه گناهان را می آمرزد. بدرستی که خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است  و در آیه دیگر یاس و ناامیدی از رحمت خداوند به منزله کفر تلقی شده است: (از رحمت خدا نا امید نشوید، چرا که جز قوم کافر از رحمت خدا مایوس نمی گردد.  بحث توبه در جهت نظارت برخود وبازسازی خویشتن است و بر مبنای معیارهای الهی است و چون توبه از گناه واجب است باید فورا انجام شود. در این مقاله قبل از پرداختن به مبحث توبه ابتدا مطالبی در مورد گناه می خوانید.

امید است این تحقیق مایه تحرک و بیداری جوانان وافرادی گردد که تا بحال به عواقب اعمال بدشان ناندیشید اند و گناهان چشم ودل آنها را گور نموده را از حقیقت بدور مانده اند امید است خداوند نور امیدش را بر دلمان بتاباند و گناهنمان را با آب توبه شستشو دهد.

فهرست مطالب مقاله گناه و توبه

 1. مقدمه
 2. معنی گناه و گوناگون آن
 3. واژه های بیانگر گناه در قرآن
 4. اقسام گناه
 5. ضرورت شناخت گناه
 6. گناه چیست؟
 7. علل گناهان چیست؟
 8. علت اصلی گناهان چیست؟
 9. آثار ویرانگر گناه
 10. آثار شوم معنوی گناه
 11. توبه
 12. معنای توبه
 13. حقیقت توبه
 14. تاریخچه توبه
 15. مراقب توبه
 16. شرایط تمامیت توبه
 17. موارد عدم پذیرش و قبول توبه
 18. هنگام مرگ
 19. مرگ با کفر
 20. توبه در قیامت
 21. توبه مرتد
 22. فواید و ثمرات توبه
 23. توبه موجب نزول برکات الهی خواهد شد
 24. توبه موجب وورد به بهشت می شود
 25. توبه مانع تمایل به انحراف خواهد شد
 26. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون دین و ماتریالیسم

 • موضوع مقاله : دین و ماتریالیسم
 • مربطو به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۴۴ صفحه

دین و ماتریالیسم : علل گرایش به مادیگری «ماتریالیسم»

فرض تضاد میان مندرجات کتب مذهبی و اصل تکامل ،‌عذری برای گرایش به مادیگری محسوب نمی شود ،‌مطلب چیز دیگری است حقیقت آن است که مادیین اروپا خیال می کرده اند که فرضیه تکامل عقلاً و منطقاً با مسأله خدا سازگار نیست ،‌اعم از آنکه با مذهب سازگار باشد یا نباشد. بدین جهت اظهار می داشتند از با قبول اصل تکامل مسأله خدا منتفی است.

از علل و عوامل دیگر عبارتند از : نارسایی مفاهیم اجتماعی و سیاسی – نقلی روش های تبلیغی و نامساعد بودن جو اخلاقی و اجتماعی می باشد . که به علت گسترده بودن بحث از بحث و تفسیر در مورد آن در این مجموعه گردآوری شده پرهیز کرده و انشاء الهی امیدواریم خودخواننده آنها را جستجو نماید.

دانلود مقاله دین و ماتریالیسم

دانلود مقاله دین و ماتریالیسم

به علاوه تاریخ نشان می دهد که همواره پیامبران و پیروان آنها بوده اند که در مقابل فرعون ها و نمرودها و صاحبان قدرت به پا خاسته اند و قدرت های اهریمنی را در هم کوفته اند . پیامبران بودند که با نیروی ایمان از طبقه محروم و استثمار شده ، قدرتی عظیم علیه «ملأ» و «مترفین» بوجود می آورند.

چنانکه می دانیم در قرنهای هجدهم و نوزدهم ماتریالیسم به صورت یک مکتب در آمد ، و حال آنکه در گذشته این چنین نبوده است. آنچه به بعضی مکاتب یونان قدیم نسبت می دهند اساس درستی ندارد معمولاً تاریخ فلسفه نویس ها خودشان فلسفه نمی دانند و چون بعضی کلمات از برخی فلاسفه در مورد قدم زمانی ماده و یا چیزی از این قبیل می بینند خیلا می کنند لازمه این فکر ، انکار خدا و ماورائ طبیعت است. از نظر ما ثابت نیست که قبل از قرون جدید مکتبی مادی و جود داشته است . بلکه قبلاً فقط گرایش های فردی بسیوی مادیگری در یونان و غیر یونان وجود داشته است.

فهرست مطالب مقاله پیرامون دین و ماتریالیسم

 1. تعریف ماتریالیسم
 2. آیا انسان بالفطره الهی است یا مادی
 3. سابقه تاریخی
 4. ماتریالیسم در دوره اسلامی
 5. ماتریالیسم در قرون جدید
 6. تصویر انسانی خدا
 7. پست خدایی
 8. دوره های سه گانه اگوست کنت
 9. در خشونت های کلیسا
 10. نارسائی مفاهیم فلسفی
 11. مشکل علت نخستین
 12. توحید و تکامل
 13. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون عبودیت و بندگی

 • موضوع مقاله : عبودیت و بندگی
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۲۶ صفحه

مقاله عبودیت و بندگی

عبودیت کمال کمالات است ، چنین کمالی آدمی را با حقیقت خویش آشنا و همراه می کند . عبادت حقیقی ، یعنی عبودیتی که انسان را در ظاهر و باطن در مقام بندگی حق راه می برد .

عبودیت بستر کسب همه ی کمالات است . آنچه به آدمی ، هویت انسانی می دهد ، گام زدن در مسیر عبادت الهی و ربوبی شدن در پرتو فروغ بندگی است و راه سعادت آدمی در عبادت الله است . بالاترین مرتبه ی عبادت ، عبادت کسانی است که خدای سبحان را از سر شکرگزاری عبادت نمایند . عبادت بی فهم و کور موجب ترقی و رشد آدمی و کسب کمالات انسانی نمی شود و آن عبادتی آدمی را به عبودیت حق می رساند که از هر گونه نسبت و ارتباط پست و آلوده و نفسانی به دور باشد .

دانلود مقاله عبودیت

دانلود مقاله عبودیت

عبادت واقعی عبادتی است که انجام دهنده آن با همه وجود و با حضور قلب آن را به جای آورد .

عبادت روح را پاک و کسب سعادت می کند و اطاعت خداوند در جاودانگی انسان بسیار مؤثر می باشد .

فهرست مطالب مقاله عبودیت و بندگی

 1. چکیده
 2. مقدمه ی تئوری در مورد عبودیت
 3. مفهوم و جایگاه عبادت کردن
 4. عبودیت : اصلی ترین دعوت انبیا
 5. عبودیت بستر کسب همه ی کمالات
 6. روح عبادت
 7. نقش اطاعت و بندگی در ارتباط با خدا
 8. نقش اطاعت خداوند در جاودانگی انسان
 9. عبادت روح را پاک و کسب سعادت می کند
 10. عشق در پرستش
 11. عبادت و مدیتیشن
 12. شرایط عبادت
 13. مراتب عبادت
 14. مدیتیشن طبیعی
 15. عشق و عبادت
 16. نتیجه گیری
 17. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

دانلود مقاله جنبه ها و آثار نماز خواندن

 • موضوع مقاله : جنبه ها و آثار نماز خواند
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۴۰ صفحه

مقاله جنبه ها و آثار نماز خواندن

نماز خواندن ، اساسی‌ ترین رشته الفت و عالی‌ ترین عامل محبت بین بندگان و حضرت حق است. نماز، نور دل و صفای قلب و روح و جان است و سلامت روان و فروغ ذات عباد صالح است.

نماز همچون ریسمانی است که تمام هستی انسان را به ملکوت هستی پیوند می‌ دهد. نماز خواندن ، پناه بی‌ پناهان، سنگر جهادگردان، گلستان روح افزای عاشقان، چراغ سحر مشتاقان، نور وجود عارفان، آرامش دل بینایان و سیر کمال آگاهان است.

نماز، زنده کننده جان، ظهور دهنده حیات جاودان، راز و نیاز دردمندان روشنی راه رهروان، نور دیده بیداران، دلیل گمراهان امید امیدواران، سر حقیقی سحر خیزان و دستگیره نجات انسان است.

نماز خواندن برتر از همه عبادات، منبع برکات، تزکیه کننده صفات و حقیقت کاینات است. نماز،  عشق سالکین، عبادتی آتشین، امنیت جان غمین و رحمت واسعه حضرت ارحم الراحمین است.

جنبه ها و آثار نماز خواندن

جنبه ها و آثار نماز خواندن

نماز، واقعیتی روحانی، نغمه یزدانی و امر واجب حضرت سبحان است. نماز، حقیقت جهان، هویت ایمان و مایه بهشت رضوان است.

و انسان خاکی، پیوسته در پی آن بوده که با شهپر نماز، خود را به اوج ملکوت برساند و به خدای محبوب نزدیک سازد، زیرا نماز، معراج مومن است.

اهمیت ویژه نماز، باعث شده که در این مقاله به جنبه‌ های مختلف آن بپردازیم.

البته پر واضح است که سخن راندن در باب این سر الهی، کاری بس دشوار بوده و با این چند صفحه نمی‌ توان حق مطلب را ادا نمود بنابراین در این مقاله، به برخی جنبه‌ ها و آثار نماز خواندن پرداخته شده و از بررسی دیگر جنبه‌ های آن صرف نظر کرده‌ ایم. امیدواریم که این مطالب برای تشنگان دانش و عاشقان نیایش، مفید و سودمند باشد.

فهرست مطالب مقاله جنبه ها و آثار نماز خواندن

 1. کلام نخست
 2. عبادت
 3. مفهوم عبادت
 4. نماز بهترین عبادت
 5. سفارش موکد امامان بر نماز خواندن
 6. نماز در آینه حیات حضرت محمد (ص)
 7. آثار نماز خواندن
 8. انواع نماز از حیث اثرگذاری
 9. آثار نماز در از بین بردن غم و اندوه
 10. آثار نماز در زنده کردن خصلت های عالی انسانی
 11. اصول اجتماعی نماز خواندن
 12. نماز جماعت
 13. نماز شب
 14. اضاعه نماز
 15. ضایع نماز کنندگان نماز
 16. استخفاف نماز
 17. اعراض از نماز
 18. کلام آخر
 19. منابع و ماخذ

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۴,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

دانلود مقاله یاد خدا و قرب و نزدیکی به خدا

 • موضوع مقاله : یاد خدا و قرب و نزدیکی به خدا
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب Word
 • تعداد صفحات : ۴۳ صفحه

یاد خدا و قرب و نزدیکی به خدا

گرچه همه دستورها براى تهذیب است ولى این آیات مبارکه ارتباط مستقیمى با تهذیب نفس دارد. هر خطرى که دیگران را به کام کشد در اثر نسیان نفس است، لذا فرمود: «یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و لتنظر نفس ما قدمت لغد و اتقوا الله‏» آن گاه‏ فرمود نظیر کسانى نباشید که خدا را فراموش کرده ‏اند بلکه هم‏چون کسانى باشید که به یاد خدا هستند. اولیا به یاد خدایند و خداهم به یاد آن‏ها است و آن‏ها را هم به یاد خودشان متذکر می کند. کفار و منافقان از خدا غفلت کردند خدا هم آن‏ها را از خودشان‏ اغفال کرده است.

این‏که فرمود: «یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و لتنظر نفس ما قدمت لغد» آن گاه فرمود: «و لا تکونوا کالذین نسوا الله‏» یعنى مانند این گروه نباشید یعنى نظیر گروه دیگر باشید. این که فرمود: «لقد کان لکم فى‏ رسول الله اسوه حسنه‏» یا در باره حضرت ابراهیم سلام الله ‏علیه فرمود: او اسوه شماست‏ یعنى مانند اینها باشید. قرآن نمى‏ فرماید خدا را فراموش نکنید که بشود یک دستور العمل خشک و یک اصل کلى، بلکه مى‏ فرماید: مانند آنان که خدا را فراموش ‏کردند نباشید؛ یعنى عده ‏اى بودند که خدا را فراموش کردند و به‏دام نفاق و کفر افتادند و به سرنوشتشان هم رسیدند.

یاد خدا و قرب و نزدیکی به خدا

یاد خدا و قرب و نزدیکی به خدا

این، به‏ اصطلاح همان بیان قاعده است‏به ذکر موردش که اکتفا به یک امر علمى محض. پس از این طرف هم کسانى هستند که به یاد خدا هستند و خدا هم به یاد آن‏هاست که فرمود: «فاذکرونى اذکرکم‏» و کسانى‏ هستند که به یاد خدا هستند و خداوند آن‏ها را به یاد خود آن‏ها انداخته است که: الیوم هم «اشهدهم على انفسهم‏» هست. امروز هم کسانى هستند که خدا آن‏ها را به یاد خود آن‏ها انداخت و خود آن‏ها را نشان خودشان داد.

فهرست مطالب مقاله یاد خدا و قرب و نزدیکی به خدا

 1. مقدمه
 2. چهار نوع قرب در آیات قرآن
 3. علت نزدیکی انسان به خداوند
 4. نقش شفاعت و توسل در قرب به خدا
 5. قرب به خدا
 6. سیر انسان به سوی قرب خدا
 7. نفس استقلال از غیر خدا
 8. مراتب قرب به خدا
 9. کمال در تقرب به خدا
 10. راه های تقرب به خدا
 11. الف – توجه (عامل اثباتی)
 12. ب – محبت (عامل اثباتی)
 13. ج – نفی دلبستگی ها (عامل سلبی)
 14. دنیا طلبان و آخرت طلبان
 15. نیاز انسان به محبت خدا
 16. راه تقویت محبت به خدا
 17. عوامل موثر در تزکیه زکات (صدقه)
 18. روزه شرط حصول تقوی
 19. عبادت خدا
 20. راه رسیدن به قرب خدا
 21. اشاره
 22. ذو مراتب بودن معارف الهی
 23. راه شناسایی تفصیلی قرآن
 24. فسلفه احتیاج به امام
 25. درجات معرفت و همت مومنان
 26. نتیجه گیری
 27. یاد مرگ و ذخیره برای آخرت
 28. منابع و مأخذ

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

دانلود مقاله پیرامون ولایت در قرآن

 • موضوع مقاله : ولایت در قرآن
 • مربوط به رشته های : دینی و مذهبی
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات ۶۰ صفحه

مقاله ولایت در قرآن

هر عملی که موجب قرب به خدا شود، باعث ولایت است، و ولی خدا از ظلمات به سوی نور رهسپار شده. و انجام اعمال صالح لِوَجْهِ‌ الله نشانه آن است که انسان در تحت ولایت خدا است و برای قرب به حق چنانچه قرآن می‌ فرماید؛ عقیده پاک و عمل صالح نیاز است. فرمود: «اِلَیه‏ یصْعَدُ الْکلِمُ الطَّیبُ وَ الْعَمَلُ الصَّالِحُ یرْفَعُه» یعنی کلمه طیب و عقیده صحیح، به‌سوی خدا می‌ رود و عمل صالح نیز عامل رشد دادن این صعود است. و برعکس این، وقتی است که کسی میل به عالم خاک کند و از ولایت محروم شود.

اساس ولایت در قرآن

اگر سهمی از ولایت نصیب انسان گردد، مظهر «هُوَ الْوَلی» خواهد شد. آنگاه اگر دعا کند، فوراً باران می‌ آید و یا روزی ویژه ای بدون اسباب و شرایط عادی، برایش فراهم خواهد شد. مانند حضرت مریم‏ که قرآن درباره او می‏ فرماید: «کلَّما دَخَلَ عَلَیها زَکریا الْمِحْرابَ وَجَدَ عِنْدَها رِزْقاً» یعنی هر وقت زکریا بر مریم وارد شد، در کنار او عذای بهشتی حاضر می‌ دید. این توانایی غیر آن خصوصیاتی است که عابد و زاهد از آن برخوردارند. آنکه می‌ تواند در ماده کائنات تأثیر داشته باشد، مظهر «هُوَ الولی» است و تا انسان راه عبادت و زهد، همراه با معرفت و اخلاص را پشت سر نگذارد، مظهر «هو الولی» نخواهد شد.

اساس ولایت در قرآن بر معرفت و محبت نهاده شده، هرچه معرفت و محبت کامل تر باشد، انسان مقام والاتری را در مظهریت ولایت خدای سبحان احراز خواهد کرد. تامل و تدبّر در آیاتی که راه تحصیل معرفت و اخلاص را تبیین می‌ کنند، برای نیل به این هدف راهگشاست. میفرماید: «فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّک وَ کنْ مِنَ السَّاجِدینَ. وَ اعْبُدْ رَبَّک حَتی یأتِیک الْیقین»  پس با حمد پروردگارت او را منزه بدار و از ساجدین و نمازگزاران باش و پروردگارت را بندگی کن تا یقین برایت حاصل شود. یعنی آیه شریفه عبادت را وسیله دست یافتن به معرفت و یقین می‌ داند. این یقین به ربوبیت مطلق خداوند است که جایی برای تصور تدبیر و ربوبیت دیگری باقی نمی‌ گذارد، این انسان سراسر عالم را کارگزاران حق می‌ داند می‌ بیند که «لِلَّهِ جُنُودُ السَّموات وَ الْاَرض»  یعنی لشگریان آسمان‌ ها و زمین همه از خدایند.

مقاله ولایت در قرآن

مقاله ولایت در قرآن

اگر کسی بر اساس آیه شریفه «فَاللَّهُ هُوَ الْوَلی‏» یا «هُوِ الْوَلی الْحَمید»  پذیرفت که ولی مطلق خدا است، هرگز نمی‌ تواند برای خود یا برای دیگری، در گوشه‌ای از گوشه‌ های جهان، ولایت قائل شود. کسی که می‌ گوید من بر قوای ادراکی و تحریکی خود ولایت دارم. یا می‌گوید بسی رنج بردم و خود تحصیل علم نمودم، چنین شخصی هنوز در خَم کوچه‌ های اولیه معرفت مانده و راهی به توحید حقیقی نبرده، آن‌ کسی مراحل توحید افعالی را به‌ خوبی پیموده که متوجه است انسان در تمام شئون، مرآت حق و مظهر کمال مطلق و آیت «هُوَ الْوَلی» است. می‌ فهمد کار را دیگری میکند و ما مظهریم. اگر کسی به اینجا رسید، همان سخنی را می‌ گوید که خدای سبحان به رسولش دستور داد که بگوید: «قُلْ اِنِّ صَلاتِی وَ نُسُکی‏ وَ مَحْیای وَ مَماتی‏ لِلَّهِ رَبُّ الْعالَمین»  نماز و عبادتم و حیات و مرگم از خدای پروردگار جهان است. یعنی حتی عبادات انسان ملک خداست، و انسان به‌عنوان مظهریت نعمت او خواهد بود، و لذا خود را نیز تحت تدبیر ولایت آن حضرت مشاهده خواهد نمود.

فهرست مطالب مقاله پیرامون ولایت در قرآن

 1. مقدمه
 2. اقسام ولایت
 3. اساس ولایت
 4. مراحل سه گانۀ عبودیت
 5. حدیث قرب نوافل
 6. ولایت تشریعی و ولایت تکوینی خداوند
 7. تفاوت ولایت و امامت و نبودت
 8. امامت در قرآن
 9. آیه تطهیر
 10. نیاز جامعه به سرپرست
 11. ضرورت عصمت اولی الامر
 12. احکام تشریعی و حکومتی
 13. ولایت در زمان غیبت
 14. دلایل ضرورت ولایت فقیه در عصر غیبت
 15. نکته های قابل ذکر در بحث ولایت فقیه
 16. روایات مورد نظر در بحث ولایت فقیه
 17. سند روایت عمربن حنظله
 18. نگاهی کوتاه بر مبحث ولایت فقیه
 19. بازنکاتی در مورد ولایت فقیه
 20. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۴,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود

مقاله تأثیر قرآن و حدیث بر ادب فارسی از دیدگاه حافظ

 • موضوع مقاله : تأثیر قرآن و حدیث بر ادب فارسی از دیدگاه حافظ
 • مربوط به رشته : ادبیات
 • فرمت اجرایی : در قالب فایل word
 • تعداد صفحات : ۱۰۴ صفحه

تأثیر قرآن و حدیث بر ادب فارسی از دیدگاه حافظ

از آنجا که تأثیر قرآن و حدیث بر ادب فارسی بسیار گسترده است و نمی توان آن را با یک پژوهش جزئی شناخت تحقیق خود را به چند مطلب محدود کردیم . فصل یک را با کلیات تحقیق از جمله بیان مسئله، هدف پژوهش، اهمیت پژوهش، سوال پژوهش، فرضیه پژوهش، تعریف واژه ها و اصطلاحات کامل کردیم . بعد از آن به پیشینه ی تحقیق پرداخته و آن را به دو دسته ی پیشینه عملی و نظری تقسیم کردیم . در فصل سوم به بیان روش تحقیق پرداخته و آن هال را توضیح دادیم .

فصل بعد شامل یافته ها است و در آن نتایج جامعه ی آماری و نمودار ها و دلایل پذیرش فرضیه ها ذکر شده است و بعد از آن یافته های تحقیق از جمله قالب های کاربردی ، آیات قرآنی در اشعار حافظ و قصه های قرآنی در ادب فارسی نوشته شده است.

در آخر هم نتایج تحقیق و مشکلات و پیشنهادات را ذکر کردیم .

تأثیر قرآن و حدیث بر ادب فارسی از دیدگاه حافظ

تأثیر قرآن و حدیث بر ادب فارسی از دیدگاه حافظ

اهداف ما از این پژوهش آن است که با استمداد از عنایت خداوند و همکاری و همراهی استادان و مربیان متعهد و دلسوز و پشتیبانی خانواده ی خویش به مطالعه و تحقیق در باب علوم قرآنی و تأثیر پذیری ادب و شعر فارسی بپردازیم تا علاوه بر بالا بردن سطح آگاهی خود و دیگر علافه مندان به این موضوع توانایی خود را نیز بیازماییم و با بهره گیری از آن خود را با قرآن و احادیث مأنوس کنیم .

هدف کلی ما از این تحقیق بررسی سیر تحول در اشعار شاعران است . و هدف جزئی ما تأثیر قرآن و حدیث در اشعار شعر است .

تاریخ ادبیات نشان می دهد که هر چه زمان گذشته است نفوذ معنوی قرآن کریم در ادبیات مردم مسلمان بیشتر شده است. تأثیر قرآن در فرهنگ آفرینی چندین تمدن فوق العاده بوده است .

قرآن به عنوان یک کتاب کامل ادبی الگوی موفق و نمونه ی تأثیر گذاری بر مخاطب است. مردم باید برای درک بهتر قرآن به محتوا و معنای قرآن توجه کنند .بهره گیری قرآن در اشعار شعرا به صورت محتوا و معنایی است . و بهترین روش برای شناخت قرآن مطالعه ی تأثیر پذیری آن در ادب فارسی است و تحقیقاتی با این موضوع بسیار اهمیت دارد .

در این تحقیق سعی شده است که با سبکی روان که به آسانی قابل استفاده برای همه ی جوانان باشد متنی را با این موضوع در اختیار دیگران قرار دهیم .

فهرست مطالب مقاله تأثیر قرآن و حدیث بر ادب فارسی از دیدگاه حافظ

 1. پیش گفتار
 2. چکیده
 3. مقدمه
 4. فصل اول (کلیات تحقیق)

 5. مقدمه
 6. بیان مسئله
 7. اهداف تحقیق
 8. اهمیت تحقیق
 9. سوالات یا فرضیات تحقیق
 10. تعریف واژگان اساسی
 11. فصل دوم (پیشینه تحقیق)

 12. مقدمه
 13. پیشینه ی نظری
 14. پیشینه ی عملی(نقد کتاب)
 15. فصل سوم (روش تحقیق)

 16. مقدمه
 17. روش های مورد استفاده در تحقیق
 18. فنون گرد آوری اطلاعات
 19. فصل چهارم (یافته های تحقیق)

 20. مقدمه
 21. نتایج جامعه آماری و نمودارها
 22. فرضیه ۱: تأثیر اشعار عرفانی حاوی آیات قرآن و احادیث بر مردم بیش از اشعار عاشقانه است.
 23. فرضیه ۲: اشعار عرفانی سروده شده در قرن های بعد بیشتر از قرن خود اثر می کند .
 24. فرضیه ۳: بین اشعار سروده شده در قرن سوم و هشتم تفاوت وجود دارد .
 25. فرضیه ۴: بین ماه رمضان و اشعار حافظ رابطه وجود دارد .
 26. فرضیه ۵: اشعار حافظ یکدست است و همه عارفانه است .
 27. قالب های کاربردی
 28. آیات قرآنی در اشعار حافظ
 29. داستان های قرآنی در ادبیات فارسی
 30. فصل پنجم (نتیجه گیری)

 31. مقدمه
 32. نتایج فصل چهار
 33. نتیجه گیری
 34. مشکلات تحقیق
 35. پیشنهادات تحقیق
 36. فهرست منابع و مآخذ
 37. پرسشنامه مربوطه

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۵,۰۰۰تومان
ادامه + دانلود
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.