اطلاعیه ی سایت
با سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان لطفا موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید :
 • عزیزانی که به هر دلیل موفق به دریافت و یا دانلود فایل مورد نظرشان نشده اند (می توانند با مراجعه به صفحه تماس با ما مشکل خود را اطلاع داده تا مشکل آن ها برطرف گردد)
 • به اطلاع شما عزیزان می رسانیم با توجه به اینکه شبکه شاپرک اقدام به تهیه پروتکل امنیتی لایه باز کرده است و این شرکت نیز هم اکنون از نسخه 39 و نسخه های پایین تر مرورگر های گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پشتیبانی نمی کند، بنابراین الزامی است که برای پرداخت وجه مرورگر شما به روز شده باشد و از آخرین نسخه مرورگرتان استفاده کنید.
عدم آپدیت (به روز بودن) مرورگر باعث می شود، به جای صفحه درگاه بانک، خطای عدم تایید خرید را مشاهده نمایید. راه حل : با آپدیت نمودن مرورگرتان، می توانید از بروز تراکنش های ناموفق پیشگیری کنید و خریدتان بدون مشکل انجام می شود.

دانلود مقاله پیرامون چک ، سفته و ظهر نویسی

 • موضوع مقاله : چک ، سفته و ظهر نویسی
 • مربوط به رشته : حسابداری
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۳۴ صفحه

چک ، سفته و ظهر نویسی

چک بانکی عبارتست از چکی که بانک، عهده خود / شعب و خود / شعب سایر بانک ها، در وجه اشخاص حقیقی / حقوقی معین صادر می‌ نماید. این چک دو نوع می باشد : چک بانکی بین شعب بانک صنعت و معدن و چک بانکی بین بانک ها (سایر بانک ها).

در چک الکترونیکى نیز همانند چک کاغذى ، هویت افراد مرتبط با فرآیند واگذارى و در یافت مخفى نمى ماند ، اما پایین بودن هزینه پردازش و تسویه چک الکترونیکى به دلیل سود جستن از ارتباطات الکترونیکى ، استفاده از آن را توجیه پذیر مى کند . آنچه در تبادل و تعامل چک الکترونیکى اهمیت مى یابد موضوعات مربوط به جابه جایى چک الکترونیکى و خود چک الکترونیکى است که ذیلا به تشریح آنها مى پردازیم :

جابه جایى چک الکترونیکى به این صورت است که بانک پس از وصول چک کاغذى ، اطلاعات آنرا به صورت الکترونیکى به مرکز مبادلات بانکى ارسال مى کند و سپس چک هاى کاغذى را بایگانى مى کند.

سفته

سفته سندی است که به موجب آن امضاء کننده متعهد می شود تا مبلغی را در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد او بپردازند. سفته علاوه بر امضاء یا مهر متعهد باید مشخص کننده مبلغ تعهد شده، گیرنده وجه، و تاریخ نیز باشد.

چک ، سفته و ظهر نویسی

چک ، سفته و ظهر نویسی

پیدایش سفته در گذشته به دلیل خطر انتقال پول از جایی به جای دیگر بوده است. تجار به کمک بانک ها در معاملات خارجی و نیز داخلی خود از سفته استفاده می کردند و در برابر، کارمزدی برای صدور سفته به نام خود و دریافت مبلغ آن درجایی دیگربه بانک می پرداختند.

امروزه در اقتصاد سفته به عنوان یک وسیله اعتباری نقش مهمی در تامین کوتاه مدت منابع سرمایه گذاری ایفا می کند و به ویژه شرکت های بزرگ با صدور و تنزیل آن نزد بانک ها مشکلات مالی جاری خود را مرتفع می سازند. آشکار است که برخورد نظام بانکی به این قبیل اسناد اعتباری از عوامل اساسی اعتبار و رواج آنها به شمار می رود.

ظهر نویسی

ظهر نویسی نوشتن عبارت یا عباراتی است بر پشت سند که مبین انتقال حق مندرح در سند مزبور و مثبت آن است

بنابراین ظهر نویسی مسبوق به یک عمل حقوقی مانند انتقال مال، دین، اعتلار، وثائق، اجاره، طلب و نظائر آنها می باشد عمل حقوقی مورد بحث به موجب ماده ۲۱۹ و با توجه به مواد ۱۰ و ۲۲۳ قانون مدنی قراردادی است لازم ، از این رو طرفین معامله یعنی ظهر نویس و میتقل الیه باید دارای شرایط اساسی برای صحت قرارداد ، مانند قصد و رضا ، اهلیت و دیگر شرایط مذکور در ماده ۱۹۰ قانون مدنی باشند . علیهذا اگر اجری بعد از توقف ، براتی را ظهر نویسی کند این ظهر نویسی به علت فقد اهلیت ظهرنویس بلا اثر است و نیز سفته ای که برای پرداخت بدهی ناشی از معامله حرام ظهر نویسی شده باشد به علت عدم مشروعیت جهت معامله بلا اثر است.

فهرست مطالب مقاله چک ، سفته و ظهر نویسی

 1. چک
 2. صادر کننده
 3. موادری که میتوان دستور عدم پرداخت را صادر نمود عبارتند از
 4. دارنده
 5. مسائلی که دارنده چک در شکایت باید رعایت کند
 6. پرداخت کننده
 7. اصطلاح های موجود در مباحث چک
 8. بخش‌های یک چک
 9. چک های بانکی
 10. ضوابط
 11. نحوه صدور چک بانکی
 12. پرداخت وجه چکهای بانکی عهده بانک صنعت ومعدن
 13. پرداخت وجه چکهای بانکی بین بانکها
 14. چک الکترونیکى چیست ؟
 15. سفته
 16. سفته سندی معتبر اما ناشناخته
 17. مندرجات سفته
 18. سفته بدون نام
 19. پشت نویسی سفته
 20. سقف سفته
 21. ماهیت حقوقی سفته
 22. تکالیف دارنده سفته
 23. راههای وصول وجه سفته
 24. تاملی در نظام حقوقی سفته
 25. ظهر نویسی مقررات و انواع آن
 26. انواع ظهر نویسی
 27. تعریف و مفهوم ظهر نویسی
 28. آثار و احکام ظهر نویسی
 29. مسئولیت تضامنی
 30. عدم تاثیر ایرادات
 31. قلمرو اصل عدم تاثیر ایرادات
 32. قلمرو عدم تاثیر ایرادات و قانون تجارت ایران
 33. تعدد ظهر نویسان و امضای آنها در پشت سند
 34. منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۳,۰۰۰تومان
1 لایک
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.