اطلاعیه ی سایت
با سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان لطفا موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید :
 • عزیزانی که به هر دلیل موفق به دریافت و یا دانلود فایل مورد نظرشان نشده اند (می توانند با مراجعه به صفحه تماس با ما مشکل خود را اطلاع داده تا مشکل آن ها برطرف گردد)
 • به اطلاع شما عزیزان می رسانیم با توجه به اینکه شبکه شاپرک اقدام به تهیه پروتکل امنیتی لایه باز کرده است و این شرکت نیز هم اکنون از نسخه 39 و نسخه های پایین تر مرورگر های گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پشتیبانی نمی کند، بنابراین الزامی است که برای پرداخت وجه مرورگر شما به روز شده باشد و از آخرین نسخه مرورگرتان استفاده کنید.
عدم آپدیت (به روز بودن) مرورگر باعث می شود، به جای صفحه درگاه بانک، خطای عدم تایید خرید را مشاهده نمایید. راه حل : با آپدیت نمودن مرورگرتان، می توانید از بروز تراکنش های ناموفق پیشگیری کنید و خریدتان بدون مشکل انجام می شود.

پایان نامه اعتصاب و شناخت جایگاه آن در دو دیدگاه حقوقی و فقهی

 • موضوع پایان نامه : اعتصاب و شناخت جایگاه آن در دو دیدگاه حقوقی و فقهی
 • مربوط به رشته : حقوق
 • فرمت اجرایی : در قالب word
 • تعداد صفحات : ۷۱ صفحه

اعتصاب و شناخت جایگاه آن در دو دیدگاه حقوقی و فقهی

در طول شکل گیری و تکامل روابط کار همواره یکی از مهمترین موضوعات که ذهن حاکمیت و کارفرما و کارگران رابه خود مشغول داشته است در واقع نوع منفی تعامل در کار یا همان تقابل در روابط کار می باشد تقابلی که می تواند در قالب کم کاری بد کارکردن … و در نهایت اعتصاب را منجر گردد.

حال با بیان اقسام تقابل به جایگاه مهمترین و شاید حساس ترین نوع تقابل در عرصه کار یعنی اعتصاب می پردازیم : اعتصاب یعنی دست از کار کشیدن جمعی از کارگران برای رسیدن به اهداف صنفی و شغلی خود. اهدافی که کارگران آن راجزء حقوق پایمال شده خود می دانند و کارفرمایان در اکثر موارد آن را نوعی زیاده خواهی تلقی می کنند و در نهایت حاکمیت با توجه به نوع حکومت و فرهنگ حاکم بر اجتماع در بیش تر موارد به دیده شک به آن می نگردد. در تحقیق حاضر سعی گردیده است با بررسی این واقعیت عینی و نیز جایگاه آن در جوامع به شناخت هرچه بیشتر این پدیده کمک نماید.

برای شناخت پدیده اعتصاب می بایست در ابتدا به ارکان حقوقی شکل دهنده آن توجه شود ارکانی که شامل قطع کار دسته جمعی بودن خاص کارگران وجود رابطه کارگران و کارفرمایی و صنفی بودن خاص کارگران به دوراز منازعات سیاسی می گردد.

حال با شناخت این عوامل سعی شده است به تاریخچه و نحوه تعامل دولتها اشاره گردد واقعیتی که نمی توان کتمان نمود در گذشته نه چندان دور دولتها و کارفرمایان در هنگام روبروی با این پدیده سعی در کنترل و نیز برخورد سخت و فیزیکی با این قضیه می نمودند و بعدها با گسترش صنعت و عصر ماشینیسم و توسعه روابط کارگری و تشکیل سندیکاها و تشکلات مستقل کارگری تا حد زیادی کارگران توانستند به خواست های مشروع خود برسند. حال با درک وقایع بالا به بررسی این پدیده اجتماعی در حقوق ایران می پردازیم برای این امر ابتدا آن را به دو بخش اصلی یعنی قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تقسیم می نماییم و با اولین حقوق کار مدون که اگرچه از سوی مجلس شورای ملی به تصویب نرسیده و توسط هیئت دولت نهائی گردیده برخورد می کنیم شاید به توجه به آزادی های اجتماعی اوایل دهه ۱۳۲۰ است که در این تصویبنامه برای اولین بار حق اعتصـاب به صراحت به کارگران اعطا می گردد حقی که بعدها در هیچ یک از قوانین بعدی به این صراحت داده نشده پس از آن به قانون کار سال ۱۳۲۸ اشاره می کنیم که حق اعتصاب در قالب مفهوم مخالف اگرچه پذیرفته شده بود اما حاکمان وقت تمام سعی و توان خود را برای جلوگیری از اجرای این حق بکار بسته بودند ودر نهایت به آخرین قانون کار رژیم گذشته بر می خوریم قانونی که هرگز اعتصـاب را به رسمیت نشناخت و اگرچه پاره ای از حقوق دانان با استناد به برخی از مفاهیم در این قانون اظهار داشته اند که اعتـصاب کارگری درآن به نوعی بیان گردیده است ولی واقعیت جامعه آن روز و برخورد شدید رژیم با معترضان خلاف این امر را نشان می دهد پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به ضروریات عنوان شده در تحقیق سعی و اهتمام برای نگارش قانون کار جدید برداشته شد که البته هر بار بنا به دلایلی عقیم باقی می ماند گاه با انتشار در روزنامه کیهان و اعتراض کارگران نسبت به آن در سال های آغازین دهه شصت شمسی و خواه به علت تغییر در راس تصمیم گیرندگان در عرصه روابط کار.

پایان نامه اعتصاب و شناخت جایگاه آن در دو دیدگاه حقوقی و فقهی

پایان نامه اعتصاب و شناخت جایگاه آن در دو دیدگاه حقوقی و فقهی

تا سال ۱۳۶۹ که اولین قانون کار بعد از انقلاب به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید قانونی که با پیش نویس اولیه آن به دلیل مخالفت شورای نگهبان تغییرات بسیاری یافته بود دراین قانون اسمی از اعـتصاب برده شند و سعی در تلاش گروهی از نمایندگان برای گنجاندن حق اعتـصاب با مخالفت شدید شورای نگهبان و اعلان مغایرت آن با شرع مقدس به سرانجام نرسید.

حال اگر اعتصاب در واحدهای کارگری به رسمیت شناخته نشده است و در واقع ممنوع گردیده است ولی روزانه شاهد این واقعیت هستیم که کارگران زیادی از واحدهای صنعتی یا خدماتی دست از کار می کشند و حتی روزهای متمادی بر سر کار خود حاضر نمی شوند و متولیان امر این قبیل حرکات را تحت عناوین مختلف از قبیل اعتراض، تحصن، بحران و اغتشاش مورد بررسی قرار می دهند در تحقیق فوق به تعریف هر یک از این واژگان و نیز نحوه تعامل دستگاه های ذی ربط اشاره گردیده است.

در پایان بررسی حقوقی اعـتصاب با توجه به جایگاه رهبری و حکم حکومتی و تفسیری که شورای نگهبان از آن نموده است به بیان استفساریه از مقام معظم رهبری در خصوص اعتصاب می پردازیم.

در فصل دوم تحقیق با در نظر گرفتن این امر که برای اعتصابات جایگاه قانونی مشخصی تا پیش از نظر مقام معظم رهبری وجود نداشته است به بررسی فقهی امر اعتصـاب و نیز آثار فقهی قطع کار می پردازیم دراین بخش به سوال ذیل پاسخ می دهیم که آیا در ضمن عقد کار امکان حق شرط برای کارگران وجود دارد یا نه به صورت مختصر اشاره می کنیم.

فهرست مطالب پایان نامه اعتصاب و شناخت جایگاه آن در دو دیدگاه حقوقی و فقهی

 1. مقدمه
 2. چکیده
 3. فصل اول : اعتصاب از دیدگاه حقوقی

 4. بخش اول : مفهوم و ارکان اعتصاب
 5. تعریف اعتصاب
 6. ارکان اعتصاب
 7. ویژگیها و ابعاد اجتماعی اعتصاب
 8. اعتصاب کارگری در چارچوب قانون
 9. تاریخچه اجمالی تکامل اعتصابات
 10. بخش دوم : آثار اعتصاب
 11. اثر اعتصاب بر رابطه کارفرما و کارگران اعتصابی
 12. اثر اعتصاب بر رابطه کارفرما و سایرین
 13. بخش سوم : اعتصاب در حقوق ایران
 14. پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی
 15. پس از پیروزی انقلاب اسلامی
 16. فصل دوم : اعتصاب از دیدگاه فقهی

 17. بخش اول : مشروعیت اعتصاب
 18. بخش دوم : بررسی فقهی آثار اعتصاب
 19. تاثیر اعتصاب نسبت به قرارداد
 20. عقد کار و شرایط جدید پس از اعتصاب
 21. فاقد منابع

بانک ملت

ایمیل:
کلیه کارت های عضو شبکه شتاب امکان پرداخت اینترنتی را دارند.
لینک دانلود پس از پرداخت در اختیار شما قرار می گیرد.
مبلغ قابل پرداخت: ۵,۰۰۰تومان
0 لایک
۰ تا کنون ثبت شده است
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "تک آی آر" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.